WikiLeaks'ten Rus televizyonuna transfer

İngiltere'de ev hapsinde tutulan Julian Assange WikiLeaks'ten Rus televizyonuna transfer oldu. Assange'ın ilk konuğu ise, ABD ve İsrail'in terörist olarak gördüğü Hizbullah lideri Hasan Nasrallah oldu. 6 yıl sonra ilk defa bir röportaj verdiğini belirten Nasrallah, Suriyeli muhalifleri suçladı.

17.04.2012 - 16:00

WikiLeaks'ten Rus televizyonuna transfer

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange yeni televizyon programına başladı. Rus televizyonu RT'de yayınlanan programın ilk konuğu Hizbullah lideri Hasan Nasrallah oldu.

İngiltere'nin başkenti Londra'da ev hapsinde tutulan Assange, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'la video konferans yöntemiyle röportaj yaptı.

Filistin davasına sahip çıktığı için Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı desteklediğini söyleyen Hizbullah lideri Nasrallah, "Esad'la diyalog kurması için Suriyeli muhalifleri cesaretlerdirdim" dedi.

Suriye Devlet Başkanı Esad'ın Lübnan'da hala Şam'ın asli temsilcisi olduğunu dile getiren Hasan Nasrallah, İsrail ve ABD'nin baskısıyla bu tutumlarından vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Hizbullah'ın Tunus, Yemen, Mısır ve diğer Arap ülkelerinde başlayan "Arap Baharı"na destek verdiğini hatırlatan Nasrallah, Suriye'de ise durumun çok farklı olduğunu savundu.

'MUHALİFLERİN TEK İSTEĞİ REJİMİ YIKMAK'
Nasrallah, "İlk kez burada söylüyorum. Suriyeli muhaliflerin, rejimle diyalog kurması için temasa geçtim. Ancak Suriyeli muhalifler diyalog kurmayı reddetti. Başından beri siyasi reformları sürdürmek isteyen ve muhaliflerle diyaloga hazır bir hükümet var. Diğer tarafta ise diyaloga tamamen kapalı ve reformları kabul etmeye hazır olmayan bir muhalefet mevcut. Tek istedikleri rejimi yıkmak. Bu önemli bir problem" dedi.

'BAZI ÜLKELER MUHALİFLERİ SİLAHLANDIRIYOR'
Başta birçok Arap ülkesi olmak üzere, bazı ülkelerin Suriyeli muhalifleri silahlandırdığını iddia eden Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, El Kaide'nin Suriye'yi savaş alanına dönüştürmek istediğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...