Wuhan'da yaklaşık yarım milyon kişi Covid-19'a yakalanmış olabilir

Yeni tip Corona virüsün (Covid-19) Çin'in Wuhan kentinde ilk ortaya çıktığında yarım milyon kişiye bulaşmış olabileceği ileri sürüldü.

Anadolu Ajansı 29.12.2020 - 20:45

Wuhan'da yaklaşık yarım milyon kişi Covid-19'a yakalanmış olabilir

CNN'in haberinde, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına yer verildi.

Araştırma çerçevesinde Çin'deki ilk Covid-19 dalgasının kontrol altına alınmasından bir ay sonra gerçek vaka oranları hakkında tahminde bulunmak amacıyla salgının merkez üssü Wuhan kenti ve Hubey eyaletinin diğer şehirlerinin yanı sıra Pekin, Şanghay, Guangdong, Ciangsu, Siçuan ve Liaoning eyaletlerinden 34 bin kişiden kan örneği alındı.

Uzmanlar, 11 milyonluk bir metropol olan Wuhan'da yaşayanlarda o dönemde Covid-19 antikoru prevelans oranının yüzde 4,43'ü olduğu, Hubey eyaletinin diğer şehirlerinde test yapılanlarda bu oranın 0,44'de kaldığı gözlendi.

Diğer şehirler ve eyaletlerde test edilen 12 binden fazla kişi arasında ise yalnızca 2 kişide Covid-19 antikoruna rastlandı.

Araştırmacılar, Wuhan sakinlerinde rastlanan 4,43'lük antikor prevelans oranının, o dönemde şehirde resmi rakamların 10 katı, yani 500 bin kişinin Covid-19'a yakalanmış olabileceği anlamına geleceği çıkarımında bulundu.

Wuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu şehirde Covid-19 vaka sayısının 50 bin 354 olduğu açıklamıştı.

Çin'in Wuhan kenti, hızla yayılan Covid-19'u kontrol altına almak için benzeri görülmemiş bir biçimde 23 Ocak'tan itibaren tüm uçuşlar, trenler ve otobüs seferlerinin iptaliyle ve otoyolların kapatılmasıyla dış dünyadan tecrit edilmişti.

Wuhan'da 76 gün süren tecrit sırasında şehir sakinlerinin market alışverişi yapmalarına bile izin verilmemişti.

Sayfa Yükleniyor...