Almanya'daki siyasi partiler, iş adamlarıyla ekonomik ilişkiye girdiği iddiaları nedeniyle cumhurbaşkanlığından istifa etmek zorunda kalan Christian Wulff'un yerine geçek isim konusunda anlaşmaya vardı.

Bu isim, merkez solun, Angela Merkel liderliğindeki merkez sağ hükümetinin 2010 yılındaki seçimlerde adayı olan Wulff'un karşısına çıkardığı Joachim Gauck oldu.

Uzlaşma, Doğu Alman insan hakları savunucusu olan Gauck'un, 18 Mart'ta yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçiminde ülkenin 11. cumhurbaşkanı olacağını gösteriyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, başbakanlıkta diğer partilerin yöneticileriyle birlikte yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Gauck'un, eski DDR'de rahip olarak sorumluluk içinde, özgürlük içinde mücadele etmiş bir insan olduğunu söyledi.

Bu nedenle Gauck ile olan bazı görüş ayrılıklarına rağmen ortak yanları olduğuna inandığını belirten Merkel, "demokrasiye bağlı olan Gauck'un uluslararası alanda da önemli sinyaller verebileceğine inandığını" kaydetti.

Tüm siyasi partilerden Gauck ismine destek gelirken, cumhurbaşkanlığına aday gösterildiğini kısa bir süre önce öğrendiği için henüz üzerindeki şaşkınlığı atamadığını ifade etti.

Gauck, partilerin bu konuda uzlaşma sağlamasına çok sevindiğini, aslında Başbakan Merkel'in her zaman kendisini insan olarak takdir ettiğini söylemiş olduğunu belirtti.