Bir işadamı arkadaşından "kıyak kredi" almak ve bu konuda haber yapan gazetelere baskı yapmakla suçlanan Almanya Cumhurbaşkan Christian Wulff, Noel tatilini tamamlayarak Berlin'e döndü. Basını tehdit ettiği için istifaya zorlanan Cumhurbaşkanı Wulff bugün öğle saatlerinde özek devlet televizyonları ARD ve ZDF'e vereceği ortak röportajla hakkındaki iddialara yanıt verecek.

Almanya'da bazı medya organları, Wulff'un bugün yapacağı açıklama sonrasında istifa edeceği spekülasyonlarında bulundu. Bu konudaki dedikoduları sona erdirmek için Cumhurbaşkanı Wulff'a yakın kaynaklar, bu sabah ARD televizyonuna açıklama yaparak, "İstifanın söz konusu olmadığını" net bir şekilde belirttiler.

'DEMOKRASİ KÜLTÜRÜNE ZARAR VERİYOR'
Başbakan Angela Merkel'in Hristiyan Birlik Partisi'nden ilk kez bir politikacı, Wulff'a sert eleştiriler yöneltti. CDU'lu politikacı Vera Lengsfeld, Wulff'un cumhurbaşkanlığı koltuğunda kaldığı her saatin, ülkenin demokratik kültürüne zarar verdiğini söyledi.

WULFF'UN YERİNE HALEF ÖNERİLDİ
Eski milletvekili Lengsfeld, ana muhalefet Sosyal Demokrat Parti SPD ve Yeşiller'e çağrıda bulunarak Joachim Gauk'u yeniden cumhurbaşkanı adayı olarak göstermelerini istedi.

Merkel hükümetinin koalisyon ortağı Hür Demokratlar üyesi Wolfgang Kubici de, Wulff'un cumhurbaşkanı koltuğunda kalıp kalmaması gerektiği sorusunu kendisine yöneltmesi gerektiğini savundu.