Wulff'un başı aldığı özel krediyle dertte

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff resmi bir ziyaret için Körfez ülkelerinde ancak Berlin'de Wulff'un "dürüstlüğü" tartışılıyor. Cumhurbaşkanı Wullf, Aşağı Saksonya Başbakanı olduğu dönemde, parlamentoya doğru bilgi vermeyerek "yanıltmakla" suçlanıyor.

Wulff'un başı aldığı özel krediyle dertte

Wullf, cumhurbaşkanı olmadan dört ay önce Aşağı Saksonya Başbakanı olduğu dönemde, eşi Bettina Wulff'la birlikte ABD'nin Florida eyaletinde bir arkadaşının vilasında tatilini geçirdi.

Wulff çiftinin, Ocak 2010'da Florida'ya Business-Class'la uçtuğu ancak tam ödeme yapmadıkları ortaya çıktı.

Yeşiller Partisi milletvekili Stefan Wenzel ve Ursula Heimhold, meclise soru önergesi vererek dönemin başbakanı Christian Wulff'dan açıklama istedi.

YEŞİLLER'DEN SORU ÖNERGESİ
Soru önergesinde, Wulff'un tatilini geçirdiği villanın sahibi Egon Geerkens'le iş ilişkisi olup olmadığına açıklık getirmesi istendi. Wulff, o dönemde parlamentoya verdiği bilgide Egon Geerkens'le son 10 yıldır iş ilişkisi olmadığını söyledi.

BILD GAZETESİ ORTAYA ÇIKARDI
Ancak daha sonra Alman Bild gazetesinin ele geçirdiği bir belgede Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un Egon Geerkens'la değil ama eşi Edith Geerkens'tan 500 bin euro para aldığı ortaya çıktı. Wulff çifti 1 Ekim 2008 yılında Edith Geerkens'tan aldığı 500 bin euroyla satın aldıkları evinin bir kısım kredisini ödedi. Christian Wulff, bu bilgiyi parlamentodan saklamakla suçlanıyor.

BANKADAN KREDİ ALARAK, ALDIĞI PARAYI GERİ ÖDEDİ
Wulff çifti, Edith Geerkens'tan yüzde 4 faiz oranıyla 500 bin euro aldı. Oysa aynı dönemde Wulff çifti mortgage yöntemiyle satın aldıkları evleri için bankaya yüzde 5 faiz ödüyorlardı. Meclis'teki soru önergesinden kısa bir süre sonra Christian wulff, Stuttgart kentinde BW Bank'la iletişime geçerek kredi aldı ve Edith Geerkens'ten aldığı özel krediyi geri ödedi. Oysa Edith Geerkens'la yapılan kredi sözleşmesi Kasım 2013'e kadar devam ediyordu.

WULFF'UN BUGÜN İDDİALARI YANITLAYACAK
Olayın ortaya çıkmasının ardından Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un sözcüsü Olaf Glaeseker bugün konuyla ilgili bir basın açıklaması yapılacağını duyurdu. Almanya'da Cumhurbaşkanı Wulff'un bu iddialara nasıl cevap vereceği merakla bekleniyor.

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, işadamı Egon Geerkens'ı gençlik yıllarından beri tanıyor. Geerkens, Wulff'un ilk evliliğinde aynı zamanda nikah şahidiydi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...