'Ya AB üyesi, ya sistemden çıkmışların dostu...'

Times, İran'da recm cezasına çarptırılan Sakine Aştiyani'nin Türkiye'deki avukatı ile ilgili bir makale yayınladı.

05.08.2010 - 09:44

'Ya AB üyesi, ya sistemden çıkmışların dostu...'

Times gazetesinde bugün yayınlanan bir makalede, İran'da zina yaptığı gerekçesiyle recm cezasına çarptırılan Sakine Aştiyani'nin Türkiye'de bulunan avukatına ilişkin gelişmeler ele alındı.

Avukat Muhammed Mustafa, Türkiye'ye kaçak yollarla giriş yaptığı gerekçesiyle tutuklanmıştı. Times, Mustafa'nın Kumkapı'da aşırı kalabalık, zaman zaman da şiddet olaylarının yaşandığı bir gözaltı merkezinde tutulduğunu kaydediyor.

Gazete, Norveç'in de aralarında bulunduğu bazı ülkelerin Mustafa'ya derhal sığınma hakkı vermeyi teklif ettiklerini, ancak Türkiye'nin İran'la dostluğuna zarar vermemek için yasal süreçleri izlemekte kararlı olduğunu aktarıyor.

BM'nin mültecilere sığınma hakkı verilmesine ilişkin bürokratik işlemleri çoğunlukla aylarca sürüyor.

Ancak habere göre, Mustafa'yla ilgili dosya mümkün olduğunca hızlı bir şekilde incelenecek.

BU KONU ERDOĞAN'IN SINAVI OLACAK
Konuyu başyazısında da irdeleyen Times'a göre, bu konuda Türkiye'nin atacağı adım Başbakan Erdoğan'ın ''bölgesel heveslerine ilişkin bir sınav'' olacak. Başyazıda şu ifadeler yer alıyor:

''İran'ın Batı komşusu kendini Ortadoğu'nun önemli gücü, bölgeyle dünyanın geri kalanı arasında da doğal bir köprü olarak görmek istiyor. Gazze'deki yardım konvoyuna sağladığı devlet desteği, son dönemdeki eylem ve söylemleri, ayrıca İran'la nükleer programına ilişkin uyumlu tavrıyla da kaygı verici bir yönde ilerliyor göründü son dönemde Türkiye.

YA AB ÜYESİ YA DA SİSTEMDEN ÇIKMIŞLARIN DOSTU OLACAK
İngiltere Başbakanı Cameron'un Türkiye'ye olan ilgisi, Avrupa Birliği'ne üyeliği konusunda sıcak sözleri, ustaca bir tarzda Erdoğan'a daha uluslararası işbirliğine dayalı bir duruşun faydalarını göstermeyi hedefliyordu. Türkiye, ya Avrupa Birliği'nin sorumlu davranan gelecekteki bir üyesi ya da Ortadoğu'nun sistemden dışlanmış devletlerinin önde gelen dostlarından biri olacak. İkisi birden olamaz."

TÜRKİYE AVRUPA İLE UYUMLU İSE DEVREYE GİRER
İran'ın avukat Muhammed Mustafa'nın eşini de hücrede tuttuğu haberlerini de anımsatan Times, bu tavırların rejimin kaçınılmaz bir varoluşsal kriz yaşadığını, panik halinde olduğunu ve iyiye değil, daha kötüye doğru gittiğini gösterdiğini savunuyor. Özgürlük yanlılarına baskı uygulayan Tahran'ı önemli bir fırsat kaçırmakla suçlayan Times, İran konusunda Türkiye'ye de önemli bir görev düştüğü görüşünde:

''Eğer Türkiye'nin bölgesel hevesleri Avrupanınkilerle uyumluysa, o zaman Erdoğan hükümetinin yapması gereken sadece Muhammed Mustafa'nın sığınmasını sağlamak değil, ayrıca İran üzerindeki hatırı sayılır nüfuzunu hem avukatın eşinin hem de ölüm cezasına çarptırılan Sakine Aştiyani'nin serbest bırakılması için kullanması olacaktır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...