'Yahudi-Arap sorununu Einstein bile çözemedi'

Ünlü Alman Fizikçi Albert Einstein'in mektup arşivleri dijital ortama aktarıldı. Kudüs Hebrew Üniversitesi'nin internete kazandırdığı arşivler,  Einstein'ın  Ortadoğu barışı konusunda çözüm düşünemediğini gösteriyor.

NTV Haber 20.03.2012 - 11:15

'Yahudi-Arap sorununu Einstein bile çözemedi'

Kudüs'teki Hebrew Üniversitesi tarafından internet ortamına aktarılan 81 bin belgelik arşivde, Einstein'ın hem kişisel hem de bilimsel mektupları yer alıyor.

Yahudi kökenli Einstein'ın, yazışmalarında "Araplarla Yahudilerin nasıl beraber yaşayacakları" konusunda çözemediği soruna ilişkin düşüncelerine yer verdiği görülüyor.

'POLİTİKACILARIN YER ALMADIĞI BARIŞ'
Dönemin Falastin dergisi editörü Azmi El Naşaşibi'yle 1929 ve 1930 yıllarında yazışan Alman Fizikçi, iki taraf arasında politikacıların yer almadığı bir barış anlaşması sürecinden bahsediyor.

Yazışmalar, Einstein'in İsrail kurulmadan önce böyle devlete ilişkin şüphelerini dile getirdiğini, ama kurulduktan sonra İsrail'i desteklediğini de ortaya koyuyor.

'İSRAİL MİLLİYETÇİLİKTEN UZAK DURMALI'
Ancak ülkenin ilk cumhurbaşkanı olması yönündeki teklifi reddeden Einstein, İsrail'in milliyetçilikten uzak durması gerektiğinin altını çiziyor.

Einstein, gelecekteki Filistin bölgesi için hayalini "bu topraklara sahip iki halkın barış ve işbirliği içinde yaşadığı bir yer" olarak tanımlıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...