Yahudi ve Müslümanlar ‘helal et’te birleşti

Hollanda'da helal kesim yasağı, Yahudi ve Müslüman kesimi birleştirdi.

12.12.2011 - 10:24

Yahudi ve Müslümanlar ‘helal et’te birleşti

Hollanda’da, Hıristiyan Demokratlar (CDA), Hıristiyan Birlik (CU) ve Hollanda Ortodoks Reform Partisi'nin (SGP) karşı çıktığı "Ritüel Et Kesimi (Helal Kesim) Yasağı"nın 30'a karşı 116 oyla kabul edilmesinin ardından gözler senatoya çevrildi. Helal kesim yasağı, yasaya karşı çıkan Yahudi ve Müslüman kesimi birleştirdi.

Hollanda senatosunda 13 Aralık'ta görüşülen yasanın, 20 Aralık'ta 75 senatörün oylaması ile yasalaşması bekleniyor. İşçi Partisi (PvdA) Amsterdam yönetimi tarafından Calveıjn Koleji Konferans salonunda Hollanda'da helal kesim yasağına karşı bir toplantı düzenlendi. Toplantıya farklı partilerden siyasetçiler katıldı.

Konu ile ilgili olarak İşçi Partisi eyalet meclis üyesi Adnan Tekin, “Bu yasanın çıkmasına Yahudi kökenliler de karşı çıkıyorlar. Bu yasa Yahudi ve Müslüman kesimi birleştirdi. İşçi Partisi 14 sandalye ile senatoda temsil ediliyor. Bu yasaya İşçi Partisi'nden Meclis oylamasında Metin Çelik'le birlikte iki milletvekili karşı çıkmışlardı. Bugünkü toplantı ile bu sayının artacağını tahmin ediyoruz." dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...