Yahudi yerleşimleri rekor kırdı

İsrail'in Batı Şeria'da 10 aylığına durdurduğu Yahudi yerleşim birimleri inşaatı, yaklaşık 1 ay önce yeniden başladı. Ancak yeni başlayan inşaatlar rekor denecek kadar yüksek düzeyde.

Haberler 21.10.2010 - 11:17

Yahudi yerleşimleri rekor kırdı

Yahudi yerleşimciler Batı Şeria'da hızla yeni binalar inşa ediyor. İsrail yönetimi 10 aylığına durdurduğu Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimleri inşaatıyla ilgili kararını uzatmayınca bölgede rekor düzeyde inşaat çalışmaları başladı.

Sürenin dolduğu 26 Eylül'den bu yana Doğu Kudüs'te 500'den fazla yapı yükselmeye başladı. Bazı kaynaklara göre bu sayı daha fazla ve en büyük yapılar da onay bekliyor.

Sadece 3 haftada ulaşaılan bu rakam, son senelerde yılda ortalama yaklaşık 2 bin olan inşaat yapımları ile kıyaslandığında rekor anlamına geliyor.

İnşaatları durdurma kararının uzatılmaması halinde 20 ay aradan sonra İsrail ile başladıkları doğrudan görüşmelerden çekilme tehdidinde bulunan Filistin tarafı gelişmelere tepkili.

Filistin İskan Bakanı Muhammed İştaye, "İsrail ile imzaladığımız anlaşmaya göre taraflar müzakereleri tehdit edecek hareketlerden kaçınacaklardı. İsrail'in söyledikleri ve yaptıkları arasında çelişki var" dedi.

İsrail ise inşaatları sorun olarak görmüyor. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, "Gerçekte bu inşaatların muhtemel bir anlaşmaya etkisi olmayacak" diyor.

2 milyondan fazla Filistinlinin bulunduğu Batı Şeria'da yaklaşık 300 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor.

Sayfa Yükleniyor...