İsrail'e göçen Yahudiler geçen yıl rekor kırdı

Yaşadıkları ülkeleri terk ederek İsrail'e göç eden Yahudilerin sayısı, 2014'te son 10 yılın rekorunu kırdı.  En fazla göç edenler ise Fransız Yahudileri.

NTV Haber 01.01.2015 - 15:32

İsrail'e göçen Yahudiler geçen yıl rekor kırdı

KUDÜS - İsrail Yahudi Ajansı ile İsrail Göçmen Bakanlığının 2014'ün son gününde yaptıkları yazılı açıklamaya göre, İsrail'e yapılan toplu göçlerde (Aliyah) son 10 yılın rekoruna ulaşıldı.

Önceki yıllarda İsrail'e yılda ortalama 20 bin Yahudi göç ederken, geçen yıl bu rakam 26 bin 500 oldu.

Konuyla ilgili konuşan İsrail Aliyah ve Göçmenlerin Kabulünden Sorumlu Bakanı Sofa Landver, "10 yılın rekorunu kırdık ve geçen yıla göre İsrail'e göçte yüzde 32 artış yaşadık" dedi ve şöyle devam etti:

"Bu kadar sayıda Yahudi başka bir gidecek ülkelerinin olmadığına karar verdi. Aliyah'a özendirmenin meyvelerini almaktan büyük memnuniyet yaşasam da daha amaçlarımıza henüz ulaşamadık. Gelecek yıl da sadece Fransa'dan 10 bin yeni Fransız Yahudisinin ülkeye gelmesini ve toplamda ise 30 bin yeni göçmen sayısını aşacağımızı umuyoruz."

İsrail'e gelen Yahudilerin yarısına yakını 35 yaşının altında bulunurken, gelenlerin 5 bin 300'ü çocuk.

Gelenlerin meslek dağılımı ise, en fazla mühendis, doktor, sosyal bilimci olarak kayıtlara geçti. Gelen mühendis saysı 2 bin 500 olarak açıklanırken, gelen doktor sayısı ise binin üzerinde.

RAPORDAN

Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan kriz nedeniyle Ukrayna'dan İsrail'e göç eden Yahudilerin sayısı bir önceki yıla göre üçe katlanarak 5 bin 840'a ulaştı. Ukrayna'dan gelen Yahudilere Göçmen Bakanlığı özel maddi yardımlar sundu.

Fransa'dan İsrail'e gelen Yahudi göçmen sayısı yaklaşık 7 bin. Bir önceki yılda Fransa'dan gelen Yahudi göçmen sayısı ise 3 bin 500'dü. En fazla göçmenin geldiği Fransa'dan 2015 yılında yine 10 bin civarında yeni Fransız Yahudisinin İsrail'e göç etmesi bekleniyor.

İsrail'e dışarıdan en fazla gelenler Batı Avrupa Yahudileri olurken, bunları Rusya'dan göç eden Yahudiler takip ediyor. 

İsrail'de toplam nüfus 2014 yılında 8 milyonu aşarken, nüfusun yaklaşık bir buçuk milyonunu 1948 İsrail Arabları oluşturuyor. 

Batı Avrupa ülkelerinden gelen Yahudiler için de Fransa'dan sonra İngiltere, İtalya, Belçika ve Alman Yahudileri bulunuyor. 

Kafkasya ve Orta Asya'dan İsrail'e gelen Yahudi sayısı ortalama 700 kişi. 

Latin Amerika'dan gelen Yahudi göçmen sayısı bin 70. Latin Amerika'dan İsrail'e gelenler Brezilya, Arjantin, Meksika, Venezuela, Kolombiya, Uruguay ve Şili pasaportu yaşıyan Yahudilerinden oluşuyor.

ABD ve Kanada'dan İsrail'e bu sene göçen Yahudilerin sayısı 3 bin 870.

Doğu Avrupa ülkeleri Macaristan, Polonya, Romanya ve Bulgaristan'dan İsrail'e göç ederek
gelen Yahudilerin sayısı sadece 232.

Doğu Avrupa'dan sonra İsrail'e en az Yahudi göçünün yaşandığı ülkeler toplam 200 göçmenle Avustralya ve Yeni Zelanda.

Sayfa Yükleniyor...