Yakışıklı Rus ajan Sonja'yı tuzağa düşürdü

BM tarihindeki en önemli belge hırsızlığının ardında Rum İstihbarat Teşikalatı'nın olduğu ortaya çıktı. BM Kıbrıs Özel Temsilcisi'nin sekreteri Sonja'nın yakışıklı bir ajan tarafından tuzağa düşürüldüğü belirtiliyor.

25.10.2010 - 11:10

Yakışıklı Rus ajan Sonja'yı tuzağa düşürdü

Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Temsilciliği'nden geçen yıl basına sızan belgelerin Rum İstihbarat Teşkilatı KİP tarafından çalındığı ortaya çıktı.

Bir yıl önce meydana gelen olayla ilgili soruşturmayı tamamlayan Birleşmiş Milletler ekibi, belgelerin bir Rus ajan tarafından çalındığı görüşünde.

Rus basınına göre, Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Temsilcisi Alexander Downer'ın sekreteri Sonja yakışıklı bir Rus ajan tarafından tuzağa düşürüldü.

Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Temsilcisi Alexander Downer'ın yardımcısının bilgisayarındaki belgeler, bundan bir yıl önce çalınmış ve Rum basınında yayınlanmıştı.

Rum gazetelerine göre KİP, Özel Temsilci Downer'ın yardımcısı Sonja Bachman'ı yakışıklı bir Rus ajan tarafından tuzağa düşürerek belgelere ulaştı.

Bachman'ı takibe alan Rus ajanın, elektronik posta şifrelerini çaldığı ve mesajlara ulaştığı belirtiliyor.

Politis gazetesinin haberine göre hırsızlık Sonja Bachman'ın kaldığı otelde gerçekleşti. Otelin iş merkezinde belge hırsızlığı için yüklenmiş bir yazılım bulundu.

Sızdırılan belgeler hükümet yanlısı Fileleftheros gazetesinde şüphe uyandırmamak için New York mahreciyle yayınlandı.

Belgelerin içinde Rum lider Dimitri Hristofyas'ı zor durumda bırakacak olanlar ayıklanmıştı.

Çalınan 6 bin 500 sayfalık belge arasında Downer'ın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve dönemin KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la görüşmelerinin tutanakları da bulunuyordu.

Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi'nin Türkiye'den yana olduğu iması yapılıyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...