ABD başkanlık seçimlerinde adayların seçmene yaptığı vaadleri yerine getirip getirmediğini ölçen internet portalı PolitiFact'in araştırmasına göre, Cumhuriyetçi Parti adayı Mitt Romney ve partinin diğer üst düzey yöneticilerinin yaptığı her 10 açıklamanın 1'i gerçeği yansıtmıyor. PolitiFact'e göre, Romney ve arkadaşları, her 10 açıklamanın 1'inde seçmene yalan söylüyor.

PolitiFact'ın araştırmasına göre, Demokrat Parti adayı ABD Başkanı Barack Obama ve partinin diğer üst düzey yöneticilerinin ise her 50 açıklamasından 1'i gerçeği yansıtmıyor.

ABD'de 6 Kasım'daki başkanlık seçimlerine kadar adayların vaadlerini ve seçmene doğru söyleyip söylemediğini somut verilerle ölçecek olan PolitiFact, Cumhuriyetçi Parti başkan yardımcısı adayı Paul Ryan'ın Obama'yı eleştirirken ve özel yaşamıyla ilgili gerçekleri çarpıttığını örneklerle ortaya koydu.

Cumhuriyetçi Parti başkan yardımcısı adayı Paul Ryan, bir radyo programında 42 kilometrelik maratonu 2 saat 50 dakikada koştuğunu söyledi. ABD'de bir fitness dergisi, Cumhuriyetçi aday Ryan'ın bu konuda doğru söylemediğinden hareketle araştırma yaptı. Yapılan araştırmada, ABD'de yapılan maraton kayıtlarına göre, 1999'daki bir yarışmada Paul D. Ryan isimli bir kişi koşmuştu. Ancak söz konusu Paul D. Ryan, yarışmayı 4 saat 01 dakikada tamamlamıştı.

Ryan, 2 saat 50 dakikada maraton koştuğunu iddia etti ancak yapılan küçük bir araştırma "yalan" söylediğini ortaya koydu.
Ryan, 2 saat 50 dakikada maraton koştuğunu iddia etti ancak yapılan küçük bir araştırma "yalan" söylediğini ortaya koydu.

Gazeteciler bu konuyu kendisine hatırlatınca Ryan, yarışmayı kaç saatte bitirdiğini hatırlamadığını, yanlış söylemiş olabileceğini belirterek, kaçamak cevaplarla olayı geçiştirdi.

Geçtiğimiz hafta yapılan Cumhuriyetçi Parti Kongresi'nde ABD Başkanı Barack Obama'yı eleştiren Ryan, Kongre'de oluşturulan partilerüstü bir komisyonun, cari açığın düşürülmesi için yaptığı öneri ve çalışmalarının Başkan Obama tarafından görmezden geldiğini söyledi. Oysa Paul Ryan bu konuda eksik bir açıklama yapmıştı. Cari açıkla ilgili komisyon üyelerinden biri de kendisiydi. Komisyon cari açığın düşürülmesi konusunda bir anlaşmaya varamadan dağılmıştı.

Ryan, Başkan Obama'yı General-Motors'un bir fabrikasını kapatmasından sorumlu tuttu. Ancak yapılan küçük bir araştırma, fabrikanın kapandığı sırada Obama'nın ABD Başkan'ı olmadığını ortaya koydu.

BASININ ACİZLİĞİNDEN YARARLANIYORLAR
Siyaset uzmanları, adayların seçmenlere bu kadar kolay "yalan" söylemesinin asıl nedenlerinden birisinin ABD medyasının araştırmacı gazetecilikten vazgeçmesine bağlıyor. Ekonomik kriz dolayısıyla haber merkezlerindeki çalışan sayısını azamiye düşüren gazeteler ve haber kanalları, herhangi bir araştırmaya gerek görmeden, adayların görüşlerini biran önce yansıtma yarışına girdi.

Romney ve arkadaşlarının yaptığı her 10 açıklamadan 1'i gerçekleri yansıtmıyor.
Romney ve arkadaşlarının yaptığı her 10 açıklamadan 1'i gerçekleri yansıtmıyor.

KONGRE 3 GÜN SÜRECEK
ABD'de 6 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerine iki ay kala, Başkan Barack Obama'nın bir dört yıllığına daha başkanlığa talip olduğunun resmen ilan edileceği Demokrat Parti Ulusal Kurultayı bugün başlıyor.

Demokrat Parti kongresini, "salıncak eyalet" diye tabir edilen eyaletlerden biri olan North Carolina'nın Charlotte kentinde düzenliyor. Üç gün sürecek kurultayın en önemli anı, son günde Obama'nın 74 bin kişilik Bank Of America Stadyumu'nda yapacağı adaylığı kabul konuşması olacak.

BILL CLINTON DA KÜRSÜYE ÇIKACAK
Bunun dışında kurultayda, ''first lady'' Michelle Obama, ABD Başkan yardımcısı Joe Biden, eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın yanı sıra, partinin önde gelen isimleri, Demokrat Kongre üyeleri, aktif görevdeki ve eski bazı belediye başkanları, valilerin aralarında olduğu birçok isim kürsüye çıkacak.

Cumhuriyetçilerin geçen haftaki kurultayında verilen mesajlara ''cevap verme'' fırsatı yaratacak olması bakımından önem taşıyan kurultayda Demokratlar, Cumhuriyetçiler ile aralarındaki ''vizyon farklılığına'' işaret edecekler.