'Yanki evine dön!'

Venezuela, ülke ekonomisini sabote etmeye çalışmakla suçladığı 3 ABD'li diplomatı sınırdışı etme kararı aldı. Kararı televizyonda canlı olarak duyuran Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "Yanki evine dön!" dedi.

01.10.2013 - 12:02

'Yanki evine dön!'

ABD'li 3 diplomatı, hükümet karşıtlarıyla işbirliği ve ülke ekonomisini sabote etmekle suçlayan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, televizyonda canlı yayınlanan konuşmasında, ülkesini terk etmeleri için ABD'li diplomatlara 48 saat süre verdiğini söyledi.

"Venezuela'yı derhal terk edin" diyen Maduro, İngilizce olarak, "Yanki evine dön!" (Yankees go home!) dedi.

ABD elçiliğinde görev yapan bir grup diplomatın, aylardır Venezuela istihbaratı tarafından takip edildiğini belirten Maduro, "Söz konusu ABD diplomatları, aşırı sağ gruplarla işbirliği yapıyor, ülkedeki elektrik ağını sabote etmek ve ekonomiyi zarara uğratmak için finansal destek veriyor" şeklinde konuştu.

Maduro, ABD'li diplomatların yasadışı faaliyetlerine ilişkin elinde kanıtlar olduğunu iddia etti. Venezuela devlet televizyonu da kanıt olduğunu iddia ettiği bazı görüntülere yer verdi.

Venezuela'nın 48 saat içinde sınırdışı edeceğini ilan ettiği ABD'li diplomatların, maslahatgüzar Kelly Keiderling, ABD'nin en yüksek seviyedeki diplomatı Elizabeth Hunderland ve David Mutt olduğu açıklandı.

ABD: HABERİMİZ YOK
Venezuela'daki ABD Büyükelçiliği ise, henüz bu konuda kendilerine resmi bir bildirimde bulunulmadığını duyurdu.

ABD ve Venezuela 2010 yılından bu yana birbirlerinin başkentlerinde büyükelçi bulundurmuyor.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, hayatının tehlikeye gireceği endişesiyle geçtiğimiz hafta ABD'nin New York kentinde düzenlenen BM Genel Kurul toplantılarına katılmamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...