Yanukoviç diz çöktü

Ukrayna'da 77 kişinin ölümüyle sonuçlanan çatışmaları sona erdirmek için iktidar ile muhalefet uzlaşmaya vardı.

21.02.2014 - 13:08

Yanukoviç diz çöktü

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bulunan Almanya, Fransa ve Polonya dışişleri bakanları gözetiminde varılan anlaşma, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ve muhalefetin 3 lideri tarafından imzalandı.

YANUKOVİÇ GERGİN
Devlet Başkanlığı Sarayı'nda anlaşmanın imzalanması için düzenlenen törende, Devlet Başkanı Yanukoviç'in gergin olduğu ve gülümsemediği belirtildi.

ALMANYA'DAN TEYİT
Almanya Dışişleri Bakanı Franz-Walter Steinmeier de, Ukrayna'da iktidar ve muhalefetin 2004 Anayasası'na geri dönülmesi ve uzlaşı hükümeti kurulması konusunu da içeren anlaşmaya imza attığını teyit etti.

Anlaşmanın detaylarını Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç daha önce kamuoyuna açıklamıştı. Yanukoviç, ülkedeki siyasi krizi aşmak için devlet başkanlığı seçimlerini erkene alacaklarını söyledi.

Yanukoviç, devlet başkanının yetkilerini kısıtlayan 2004 Anayasası'na geri dönüleceğini de belirtti.

ANLAŞMANIN AYRINTILARI
Ukrayna'da Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ve muhalefet liderleri arasında sabaha karşı varılan anlaşmanın ayrıntıları belli olmaya başladı.

Ukrayna basını, Yanukoviç ve muhalefet arasında Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski'nin de katıldığı görüşmelerle ilgili ayrıntı verdi.

Taraflar 48 saat içinde 2004 Anayasası'na geri dönülmesi ve devlet başkanlığı seçiminin yıl sonuna kadar yapılması konusunda anlaştıklarını yazdı.

Anlaşmaya göre 10 gün içinde de bir ulusal uzlaşma hükümeti kurulacak.

Eylül ayına kadar, devlet başkanı, hükümet ve parlamentonun yetkilerini düzenleyen bir anayasa reformu tamamlanacak.

Devlet başkanlığı seçimi, yeni anayasanın kabulünden sonra Aralık ayında yapılacak.

Anayasal reforma ek olarak seçim kanunu değiştirilecek ve Merkezi Seçim Komisyonu, tüm tarafların eşit bir biçimde temsil edileceği şekilde yeniden oluşturulacak.

Anlaşmaya göre 77 kişinin ölümüne, yüzlercesinin de yaralanmasına neden olan şiddet olayları ile ilgili geniş çaplı soruşturma düzenlenecek.

İÇİŞLERİ BAKANI'NIN GÖREVDEN ALINMASI KARARLAŞTIRILDI
Ukrayna parlamentosu, İçişleri Bakanı Vitaliy Zaharçenko'nun görevden alınmasını kararlaştırdı.

İçişleri Bakanı Zaharçenko'nun görevden alınması kararını 332 milletvekili destekledi.

Kiev'deki meydanlarda protesto gösterilerine katılan eylemcileri birleştiren Meydan Konseyi, bugün muhalefet liderleriyle yaptığı görüşmelerde, İçişleri Bakanı Zaharçenko ile Cumhuriyet Başsavcısı Viktor Pşonko'nun yeni kurulacak hükumette yer almaması şartıyla Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile muhalefet liderleri arasında imzalanan anlaşmayı destekleyeceğini duyurmuştu.

YULIA TIMOŞENKO'YA TAHLİYE YOLU
Bu arada parlamento, cezaevinde bulunan eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun serbest bırakılmasını sağlayacak yasayı da kabul etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...