Trump'ın Yüksek Mahkeme adayı Gorsuch: Kimse yasaların üstünde değil

ABD Yüksek Mahkemesi üyeliğine aday gösterilen yargıç Neil Gorsuch, Trump'la arasına mesafe koydu. Trump'ın hakimleri eleştirmesini "moral bozucu" olarak nitelendire Gorsuch, "Kimse yasaların üstünde değil" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 22.03.2017 - 12:42

Trump'ın Yüksek Mahkeme adayı Gorsuch: Kimse yasaların üstünde değil

ABD Başkanı Donald Trump'ın Yüksek Mahkeme üyeliğine aday gösterdiği muhafazakar yargıç Neil Gorsuch, Senato Adalet Komitesin'de senatörlerin "tarafsızlıkla" ilgili sorularına yanıt verdi.

Senato'daki konuşmasında ABD Başkanı Donald Trump'la arasına mesafe koymaya çalışan yargıç Neil Gorsuch, "Kimse yasaların üstünde değil, buna ABD Başkanı da dahildir" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın federal hakimlerle ilgili sert eleştirilerini "moral bozucu" ve "cesaret kırıcı" olarak nitelendiren Gorsuch, ""Federal hâkimlerin dürüstlük ve karar verme gerekçelerinin eleştirilmesini cesaret kırıcı ve moral bozucu buluyorum” şeklinde konuştu.

OYLAMA NİSAN AYINDA

Trump'ın ABD Yüksek Mahkemesi'nin boş koltuğu için aday gösterdiği muhafazakar yargıç Neil Gorsuch'un dün başlayan ve perşembe gününe kadar sürecek oturumlarında komite üyelerinin sorularına cevap vermesi bekleniyor.

Gorsuch'un üyeliği nisan ayında önce Senato Adalet Komitesi'nde, ardından da Senato Genel Kurulu'nda oylanması bekleniyor.

KONGRE OBAMA'NIN ADAYINA İZİN VERMEMİŞTİ

13 Şubat 2016'da hayatını kaybeden yargıç Antonin Scalia'nın yerine dönemin ABD Başkanı Barack Obama tarafından yargıç Merrick Garland aday gösterilmiş, ancak Kongre'de üstünlüğü elinde bulunduran Cumhuriyetçiler Garland'ın adaylığını engellemişti.

Trump tarafından aday gösterilen Gorsuch ise başarılı kariyeriyle yargı çevrelerinde tanınan ve son 25 yılda bu koltuğa aday gösterilen en genç isim olarak biliniyor. ABD'de Yüksek Mahkeme üyesi toplam 9 yargıç, ömür boyu görev yapıyor.

Sayfa Yükleniyor...