Yarın toplanamasınlar diye...

Hüsnü Mübarek karşıtı gösterilerin sürdüğü Mısır'da tüm tren seferleri durduruldu. Amacın yarın Kahire'de gerçekleşecek büyük gösterilere katılımı engellemek olduğu belirtiliyor.

31.01.2011 - 15:20

Yarın toplanamasınlar diye...

Mısır'da Hüsnü Mübarek'in 30 yıllık yönetimine karşı başlayan gösteriler yedinci gününe girerken, protestocular yarın için "milyonların protestosu" eylemi çağrısı yaptılar.


Kahire'de gerçekleşecek eyleme ülkenin her yanından katılım çağrısı yapıldı.

Ancak bugün ülke genelinde tüm tren seferleri durduruldu. Kararın ardından yarınki mitinge katılımın önlenmesi olduğu belirtiliyor.

Kahire'de Tahrir Meydanı'nda hükümeti protesto eden göstericilerin sayısının 100 bini geçtiği bildirildi.

Katar'ın El Cezire televizyonuna göre, Tahrir Meydanı'nda toplanan gösterici sayısı 150 bine yaklaşırken, merkezi Kahire'de bulunan özel Arap haber ajansının iddiasına göre, Tahrir Meydanı'ndaki gösterici sayısı 300 bine ulaştı.

Göstericiler, yarın diğer kentlerden gelen göstericilerle birleşerek, Mısır televizyonu ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde gösteri yapmayı planlıyor. Arap haber ajansı, Mısır'ın sadece Mansure kentinden 10 binlerce kişinin başkent Kahire'ye gelmeye çalıştığını, İskenderiye kentinden de protestocuların büyük bir bölümünün Kahire'deki gösterilere katılmak üzere başkente ulaşmak istediklerini bildirdi.

Kahire'ye yakın Feyyum, Tanta, Şarkıye illerinden de Kahire'ye gelmek isteyen göstericiler bulunduğu belirtiliyor.

YENİ HÜKÜMET KURULDU
Öte yandan Mısır'da yeni hükümet açıklandı.

Devlet televizyonu, savunma ve dışişleri gibi önemli bakanların yerlerini koruduğu yeni hükümette, maliye ve içişleri bakanlarının ise değiştirildiğini duyurdu. Yeni kabinedeki en dikkat çeken isim, emekli polis generali olan İçişleri Bakanı Mahmud Vagdi oldu. Vagdi daha önce Kahire'nin cezai soruşturma departmanı başkanıydı.

Savunma Bakanı Muhammed Hüseyin Tantavi'nin bu görevinin yanı sıra başbakan yardımcılığını üstlendiği yeni kabinede, dışişleri bakanı Ahmed Ebul Geyt de yerini korudu. Samir Muhammed Rıdvan'ın maliye bakanlığına atandığı hükümette, Semiha Fevzi İbrahim ticaret bakanı, Cabir Asfur ise 25 yıldır görevde olan Faruk Hüsnü yerine kültür bakanı olarak görevlendirildi.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER REDDETTİ
Yazılı açıklamada bulunan Müslüman Kardeşler, yeni hükümeti reddettiğini bildirdi.

Mısır'daki en önemli muhalif grup olan Müslüman Kardeşler, yeni hükümetin açıklanmasından birkaç saat sonraki bu açıklamasında ayrıca Mübarek rejimi düşene kadar gösterilere devam çağrısında bulundu.


İsyanın Haritası

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...