Güney Afrika'nın ilk siyahi devlet başkanı olan Nelson Mandela, akciğer enfeksiyonu nedeniyle 8 Haziran'da Pretoria'da hastaneye kaldırılmıştı.

94 yaşındaki Mandela'nın, hafta sonu kötüleşen sağlık durumu son 48 saat içinde yeni bir boyut kazandı. Mandela'nın yaşam destek ünitesine bağlandığı açıklandı.

Endişeli bekleyişini sürdüren Güney Afrikalılar ise, evinin önüne çiçekler bıraktıkları Mandela'ya sosyal medya ve mektuplar aracılığıyla sevgilerini ve iyi dileklerini iletmeye çalışıyor.

Çoğu Güney Afrikalı, eski liderin artık daha fazla acı çekmeden sonsuzluğa uğurlanması için de dua ediyor.

OBAMA ZİYARET EDEBİLİR
Afrika ziyaretine çıkan ABD Başkanı Barack Obama'nın Güney Afrika'ya yapacağı seyahat de, efsanevi lider Nelson Mandela'nın tedavi gördüğü hastanede durumunun ağırlaştığı bir zamana denk geliyor. Obama'nın Mandela'yı hastanede ziyaret edeceği de iddia edildi.

Rahatsızlığı nedeniyle 27 Mart'ta hastaneye kaldırılan Mandela, 6 Nisan'da taburcu edilmiş, tedaviye evde devam edileceği belirtilmişti. Mandela, hastalığının nüksetmesiyle 8 Haziran'da yeniden hastaneye kaldırılmıştı.

27 YIL DEMİR PARMAKLIKLAR ARKASINDA
Güney Afrika'daki ırkçı beyaz rejime karşı yürüttüğü mücadele nedeniyle ömrünün 27 yılını demir parmaklıkların ardında geçiren Mandela, ülkesine 5 yıl devlet başkanı olarak hizmet etti.

KÖYÜNDE İNZİVAYA ÇEKİLDİ
Daha sonra doğduğu köy Qunu'da inzivaya çekilen Mandela, en son Güney Afrika'nın ev sahipliğini yaptığı 2010 Dünya Futbol Şampiyonası sırasında halka açık bir etkinliğe katılmıştı.