Yemen hükümeti haftasonu olan protestolarda 7 kişinin öldürülmesinden sonra batılı medyaya karşı tavrını sertleştiriyor. Son olarak Yemen’den bulunan iki İngiliz ve iki Amerikalı gazeteci tutuklandı.

Gazeteciler başkent Sanaa’daki evlerinden alınıp buradaki göçebe merkezinde bir süre bekletildikten sonra sınır dışı edildi. Yemen medyasında yer alan haberde, gazeteciler ülkedeki yönetim karşıtı protestoları ''haber kapsamı dışında'' ele aldıkları gerekçesiyle sınır dışı edildiği belirtildi.

Sınırdışı edilen gazetecilerin Los Angeles Times gazetesi yazarı Haley Sweetland Edwards ile fotografçı Joshua Maricich ve The Washington Post gazetesi yazarı Portia Walker ile Wall Street Journal gazetesi yazarı Oliver Holmes olduğu öğrenildi.

Katar'da El Cezire televizyonuna konuşan sınır dışı edilen gazetecilerden İngiliz Oliver Holmes, ''Güvenlik güçlerinin protestoculara karşı uyguladığı şiddeti haberleştirmekten başka bir şey yapmadık'' dedi.

PROTESTOLAR DEVAM EDİYOR, ŞİDDET ARTIYOR
Yemen'in başkenti Sana ve diğer büyük kentlerinde Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih karşıtı protestolar devam ederken, göstericilere yönelik şiddetin de arttığı belirtiliyor.

Sana, Taiz ve Aden gibi büyük kentlerde toplu gösterilere izin vermeyen polis, eylemcilere karşı biber gazının yanı sıra silah kullanmakla itham ediliyor.

Parlamentoda çok sayıda milletvekili ile ülkedeki bazı büyük aşiretlerin desteğini yitiren Salih, muhaliflerle uzlaşmak için dün bir kez daha çağrıda bulunmuştu. Bu çağrıya olumsuz yanıt veren muhalifler, Salih'in bir an önce görevini bırakmasını ve yeni bir seçim kanunu hazırlanarak seçime gidilmesini istemişlerdi.

Yemen'den geçen ay da El Cezire televizyonunun iki muhabiri ile bir İtalyan foto muhabiri sınır dışı edilmişti.