Haftalardır devam eden gösterilerin ardından Yemen Devlet Başkanı Abdullah Salih iktidarı bırakmayı kabul etti. Abdullah Salih'in sözcüsü, devlet başkanının yıl sonuna kadar iktidarı ‘anayasal’ devir çerçevesinde bırakmaya hazır olduğunu açıkladı.

Sözcü Ahmed El Sufi, Salih'in Yemenli yetkililere, komutanlara ve aşiret liderlerine, dün gece yaptığı görüşmede niyetini bildirdiğini kaydetti. El Sufi, Salih'in ayrıca hiçbir zaman iktidarı orduya devretmeme sözü verdiğin belirtti. Salih bu ay başında, muhalefetin yıl sonuna kadar istifa etmesi önerisini reddetmişti.

Muhalefetse Salih'in iktidarı devretme önerisini reddetti.

GENERALLER TEZAHÜRATLA KARŞILANDI
İsyanın merkezi durumundaki Sana Devlet Üniversitesi önündeki gösterilerse devam ediyor. Salih karşıtlarına destek olmak için gelen bazı komutanlar ve aşiret liderleri, protestocuların yoğun tezahüratıyla karşılandı. Protestocular tarafından atılan ''ordu Yemen'i inşa edecek'' ve ''tek Yemen, güçlü Yemen'' sloganları dikkati çekti.

Bu arada, üniversite kapısı önündeki meydanda rutin hale gelen ''cenaze namazlarına'' bugün de devam edildi. Öğle namazının ardından kılınan cenaze namazına on binlerce kişi katıldı. Namaz sonrası ''şehitler ölmedi, ardında devrim başlattı'' sloganları meydanda coşkuyla atıldı.

‘DARBE OLURSA İÇ SAVAŞ ÇIKAR’
Diğer taraftan Abdullah Salih ordunun darbe yapmaya kalkışması durumunda ülkede iç savaş çıkacağı tehtidinde bulundu. Son günlerde pek çok üst rütbeli subay muhaliflerin safına katılmıştı.

Yemen'de 32 yıllık Salih iktidarına karşı düzenlenen gösterilerde son olarak cuma günü, Sana'da keskin nişancıların açtığı ateşte 52 muhalif öldürülmüştü. Bunun üzerine aralarında generallerin de bulunduğu bazı subaylar ile büyükelçiler ve bazı aşiretler Salih'ten desteğini çekmişti.