Yemen için 2 milyar dolar yardım sözü

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsviçre'nin Cenevre kentinde Yemen için düzenlenen uluslararası yardım konferansına katılan ülkelerin 2 milyar dolardan fazla yardımda bulunma sözü verdiklerini açıkladı.

Anadolu Ajansı 03.04.2018 - 17:10 | Son Güncelleme : 03.04.2018 - 17:12

Yemen için 2 milyar dolar yardım sözü

BM Genel Sekreteri Guterres, Yemen'deki insani krize yönelik BM, İsviçre ve İsveç'in girişimiyle bu sabah BM Cenevre Ofisi'nde başlayan uluslararası üst düzey yardım konferansının ardından basın toplantısı düzenledi.

Konferansta geçen yıl 1.1 milyar dolar yardım sözü verildiğini ancak yıl sonunda bu rakamın 1.7 milyar dolara ulaştığını hatırlatan Guterres, bu yıl ise donör ülkelerin 2 milyar dolardan fazla taahhütte bulunduklarını söyledi.

"Pratik olarak 2017'ye göre 2018'de Yemen'e yönelik uluslararası taahhütleri ikiye katladık" ifadesini kullanan Guterres, Yemen'deki insani krize yönelik uluslararası toplumun gösterdiği dayanışmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Guterres, Yemen'de 13 milyon kişiye insani yardım ulaştırabilmek için BM olarak talep ettikleri 3 milyar dolara yıl sonunda ulaşılacağı konusunda oldukça iyimser olduğunun altını çizdi. Guterres, "Elbette insani yardım yapılması çok önemli ama bu tek başına yeterli değil. Yardıma muhtaç insanlara ulaşmak olmazsa olmazdır. Bundan dolayı Yemen'in her tarafına kısıtlanmamış erişim sağlamamız gerekiyor" ifadesini kullandı.

Guterres, Yemen'de siyasi çözüm bulunmadan asla insani krizlerin sona ermeyeceği uyarısında bulunarak, ülkede çatışan tarafları bir kez daha uzlaşmaya davet etti.

"BARIŞ SÜRECİ İÇİN İYİMSERİM"

Öte yandan Suudi Arabistan'ın Birleşik Arap Emirlikleri'yle birlikte konferansta 930 milyon dolar yardımda bulunacağını açıklamasına rağmen Yemen'deki saldırılarını sürdürdüğünü ve bu çelişkiyi nasıl değerlendirdiği yönündeki bir soruya ise Guterres, "Hepimiz bir savaşın olduğunu biliyoruz. Ayrıca savaşın taraflarının kim olduğunu da biliyoruz. İki şey birbirinden ayrı ayrı görülmelidir" karşılığını verdi.

Guterres, yeni atadığı BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths"in Yemen ve Suudi Arabistan'a yaptığı ziyaretlerin olumlu geçtiğini belirterek, Yemen barış sürecinin yeniden başlaması için iyimser olduğunu dile getirdi.

Yemen'de siyasi bir çözüm bulunması için bir fırsat oluştuğunu ifade eden Guterres, taraflara bu fırsatı kaçırmama çağrısında bulundu.

Sayfa Yükleniyor...