Yemen krizinde önemli gelişme: ABD, Suudi Arabistan'a desteği kesti

ABD, Yemen'de Suudi Arabistan'a verdiği askeri desteği sona erdirdi. Washington bundan sonra Riyad'a Yemen'deki askeri harekat için silah satılmayacağını da aktardı. Karar bölgede geniş yankı uyandırdı. Suudi Arabistan, Yemen hükümetine destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 05.02.2021 - 11:35

Yemen krizinde önemli gelişme: ABD, Suudi Arabistan'a desteği kesti

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Orta Doğu'da 5 yıldan uzun süredir devam eden Yemen içsavaşına yönelik önemli bir karar aldı. 

Biden, içsavaştan çıkıp bölgesel çatışmaya dönen Yemen'de Suudi Arabistan'a destek vermeyeceklerini duyurdu. 

Yemen hükümetini destekleyen Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, ülkenin önemli bir kısmını elinde tutan Husilere karşı savaşıyor. 

ABD yönetimi ise koalisyona destek veriyordu. Husilerin desteği ise İran'dan geliyordu. 

ABD'NİN ASKER KARARI

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ülkesinin Yemen'de Suudi Arabistan'a sağladığı askeri desteği sona erdireceğini açıkladı.

Beyaz Saray'da düzenlenen basın brifinginde konuşan Sullivan, bugün Dışişleri Bakanlığını ziyaret etmesi beklenen Başkan Joe Biden'ın dış politika önceliklerine ilişki değerlendirmelerde bulundu.

Sullivan, ABD'nin küresel ölçekte müttefikleriyle ilişkilerini onaracağını, Biden yönetiminin bölgesel iş birliklerini de artıracağını belirtti.

Biden yönetiminin Yemen konusunu öncelediğini kaydeden Sullivan, "Bugün Sayın Başkan, ABD'nin Yemen'deki askeri operasyonlara verdiği desteği sona erdireceğini duyuracak." dedi.

HUSİLER DURUMDAN MEMNUN

Yemen'deki İran destekli Husiler, ABD Başkanı Joe Biden'ın, "ülkesinin Yemen'deki savaşta Suudi Arabistan'a verdiği askeri desteği sona erdirdiği" yönündeki açıklamasını memnuniyetle karşıladı.

Husilerin sözde Dışişleri Bakanı Hişam Şeref, Lübnan Hizbullahı'na yakın El-Meyadin kanalına Biden'ın kararına ilişkin açıklamada bulundu.

Husi direnişçiler savaşmaya devam edecekleri mesajlarını veriyorlar.
Husi direnişçiler savaşmaya devam edecekleri mesajlarını veriyorlar.

Şeref, "ABD tarafından Yemen'deki savaşı durdurmak ve ülkeye yönelik kuşatmayı kaldırmak için atılacak her türlü çabayı memnuniyetle karşılıyoruz." dedi.

Kanal ayrıca ismini açıklamadığı Husi bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Husiler ile ABD'nin yeni yönetimi arasında bir haftadır görüşmeler olduğu iddiasına yer verdi.

BAE: AYLARDIR YEMEN'DE SAVAŞMIYORUZ

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, ülkesinin Yemen'deki askeri varlığını geçen yıl ekim ayında sonlandırdığını açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden'ın, "ülkesinin Yemen'deki savaşta Suudi Arabistan'a verdiği askeri desteği sona erdirdiği" yönündeki açıklamasının ardınd an Gargaş, Twitter hesabından konuya ilişkin paylaşımda bulundu.

Savaşın getirdiği açlık nedeniyle her yıl binlerce Yemenli çocuk yetersiz beslenme nedeniyle ölüyor Savaşın getirdiği açlık nedeniyle her yıl binlerce Yemenli çocuk yetersiz beslenme nedeniyle ölüyor

"BAE, savaşın sona ermesi için Yemen'deki askeri varlığını geçen ekim ayında sonlandırdı." ifadesini kullanan Gargaş, ülkesinin Birleşmiş Milletlerin (BM) Yemen'de barışın tesisi amacıyla yürüttüğü çalışmaları desteklediğini kaydetti.

Yemenli yetkililer, daha önce pek çok kez BAE'yi, Yemen'i bölmek ve doğal zenginliklerini ele geçirmek için güneyini kontrol altına almakla suçlamıştı. BAE, ayrıca Yemen'de hükümete bağlı güçlere paralel askeri güç oluşturma ve onları eğitmekle suçlanıyor.

ARABİSTAN'DAN SAVAŞ DEVAM MESAJI

Riyad yönetimi, ABD Başkanı Joe Biden'in "Suudi Arabistan'ın egemenlik ve toprak bütünlüğünü savunmasına yardım etmeyi sürdürme" kararını memnuniyetle karşıladı.

Savaş Yemen ekonomisini harap etti. Ülkenin parası son yıllarda oldukça değersizleşti.  Savaş Yemen ekonomisini harap etti. Ülkenin parası son yıllarda oldukça değersizleşti. 

Biden'in, ABD'nin diplomasi yaklaşımına ve Yemen savaşına verilen desteğin kesilmesine ilişkin yaptığı açıklamalara Suudi Arabistan'dan yanıt geldi.

Suudi Arabistan haber ajansı SPA'ya göre, Riyad yönetimi, Yemen krizinde siyasi çözüme varılmasını destekleyen tavrını yinelerken ABD'nin "Suudi Arabistan'ın egemenlik ve toprak bütünlüğünü savunmasına yardıma devam etme" kararından da memnuniyet duyulduğunu belirtti.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Yardımcısı Halid bin Süleyman, ülkesinin İran destekli Husilerle mücadele Yemen hükümetine verdikleri askeri ve siyasi desteğe devam edeceğini belirtti.

YEMEN HÜKÜMETİNDEN AÇIKLAMA

Yemen Dışişleri ve Göçmen İşleri Bakanlığının resmi sitesinde yer alan açıklamada, ABD'nin Yemen Özel Temsilcisi olarak Tim Lenderking'in belirlenmesine atıfta bulunularak, bunun Yemen hükümeti ve halkının desteklenmesinde atılmış önemli bir adım olduğu bildirildi.

Biden'in "Yemen'de yürütülen operasyonlara verilen desteğin sonlandırılması" kararından memnuniyet duyulduğu ifade edilen açıklamada, Yemen hükümetinin, kapsamlı ve sürdürülebilir barışın tesisi için uluslararası toplumla çalışmaya hazır olduğu vurgulandı.

Açıklamada, krizin, Körfez İşbirliği Konseyinin (KİK) temsil ettiği Körfez girişimi, BM'nin 2216 sayılı kararı ve kapsamlı ulusal diyalog konferansı temelinde siyasi çözüme kavuşturulması gerektiği kaydedildi.

Sayfa Yükleniyor...