Başkent Sana yakınlarındaki Avusturyalı petrol ve gaz şirketi OMV'ye ait enerji tesisine saldırı düzenlendi. Olayda bir Fransız yurttaşı yaşamını yitirdi.

Diğer saldırıdaysa hedef, İngiliz Büyükelçiliği yakınındaki bir diplomatik araç oldu. Aralarında Yemen'deki İngiliz diplomatik misyonunun başkan yardımcısının da bulunduğu 5 elçilik görevlisini taşıyan zırhlı araca havan topuyla saldırı düzenlendi.

Saldırıda bir elçilik görevlisiyle yoldan geçen üç kişi yaralandı. Nisan ayında da İngiliz Büyükelçisi intihar saldırısının hedefi olmuş, ancak saldırıdan yara almadan kurtulmuştu.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague saldırı üzerine yaptığı açıklamada "İngiliz diplomatlarını hedef alan bu utanç verici saldırı yalnızca İngiltere'nin, Yemen'in karşı karşıya bulunduğu zorlukları aşma konusunda bu ülkenin hükümetiyle birlikte çalışma kararlılığını arttıracaktır" diye konuştu.

Saldırıları El Kaide'nin düzenlediği tahmin ediliyor. Halkın yüzde 40'ının günlük gelirinin 2 doların altında olduğu ülkede genç nüfustaki yaygın işsizliğin İslamcı örgütlerin kadro elde etmesini kolaylaştırdığı belirtiliyor.