Yemen'de benim gibi çok kişi var

Amsterdam-Detroit seferini yapan Amerikan yolcu uçağını havaya uçurmaya çalışan Nijeryalı Ömer Faruk Abdülmutalip, ilk ifadesinde "Yemen'de benim gibi daha çok kişi var" dedi.

NTV Haber 29.12.2009 - 13:32

Yemen'de benim gibi çok kişi var

Amsterdam-Detroit seferini yapan Amerikan yolcu uçağını havaya uçurmaya çalışan Nijeryalı Ömer Faruk Abdülmutalip, ilk ifadesinde Yemen'de El Kaide tarafından eğitildiğini belirtti. Abdulmuttalip, "Yemen'de benim gibi daha çok kişi var" dedi.


Washington'un yakın zamanda El Kaide'nin yeni üssü haline geldiği söylenen Yemen'deki operasyonlarını yoğunlaştırması bekleniyor.

ABD Başkanı Barack Obama ise saldırı girişiminde parmağı bulunan herkesi adalet önüne çıkarma sözü verdi: "Masum erkekleri, kadınları çocukları katletmeye çalışanlar şunu bilmeliler ki ABD sadece savunmasını güçlendirmekten daha fazlasını yapacak. İster Afganistan veya Pakistan ister Yemen veya Somali'de olsunlar bizi tehdit eden radikalleri bozguna uğratmak için ulusumuzun elindeki tüm imkanları kullanacağız."

Açıklama, Washington'un Pakistan ve Afganistan'dan sonra Yemen'le de özel olarak ilgileneceği anlamına geliyor. Çünkü saldırı girişiminin arkasında El Kaide örgütünün Yemen kolu var.

Yemen'in El Kaide'nin yeni üssü haline dönüştüğüne ilişkin işaretler bir süredir gündemdeydi. Kamplara son dönemde çok sayıda yabancının gittiği, Irak ve Afganistan'dan kaçan militanların da Yemen'e sığındığı belirtiliyor.

CIA ve ABD özel kuvvetlerinin bir süredir Yemen güçlerine destek verdiği biliniyor. ABD'nin, şimdi operasyonlarını daha da yoğunlaştırması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...