Yemen'de Cumhurbaşkanı Hadi Husi militanlarının kıskacında

Yemen'de Cumhurbaşkanı Hadi'nin geçici yönetim merkezi ilan ettiği Aden, Husi militanların kuşatmasında. Husiler Aden'de kilit önemdeki bir askeri üssü ele geçirdi. Geçici sarayının bombalanması sonucu Hadi'nin bilinmeyen bir yere gittiği belirtildi.

yemen-hadi-husi-aden250315

Yemen'in Aden kentindeki geçici cumhurbaşkanlığı sarayına da hava saldırısı düzenlendi. Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi'nin bilinmeyen bir yere kaçtığı iddia edildi. 

ABD Dışişleri Bakanlığı ise Yemen Cumhurbaşkanı el Hadi'nin konutundan gönüllü olarak ayrıldığını kaydetti.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, savaş uçakları tarafından düzenlenen saldırıda, Aden'deki geçici cumhurbaşkanlığı sarayı ve çevresine 3'ten fazla füze düştü.

Emniyet kaynakları ise, uçaksavarlar tarafından Ensarullah Hareketi'nin (Husiler) kontrolündeki Ed-Deylemi Askeri Üssü'nden havalandığı düşünülen uçaklara ateş açıldığını belirtti. .

Husilerin sözcüsü Muhammed Abdusselam, El-Mesire televizyonuna yaptığı açıklamada, Hadi'nin Aden'den hava veya deniz yoluyla kaçmak için fırsat kolladığını iddia etti.

Ülkenin güneyindeki Aden kentini ele geçirmeye çalışan Husiler, Hadi'yi yakalayan kişiye 93 bin dolar para ödülü vereceklerini duyurmuştu.

Husi Ensarullah Örgütü, Yemen'in en büyük hava üssü olan ülkenin güneyindeki El-Aned'i ve geçici yönetim merkezi Aden'e 60 kilometre uzaklıktaki Lahic kentini bugün ele geçirmişti.

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, Husileri durdurmak için BM ve Arap Birliği'nden yardım istedi. 
Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, Husileri durdurmak için BM ve Arap Birliği'nden yardım istedi. 

BM VE ARAP BİRLİĞİ'NE ASKERİ MÜDAHALE ÇAĞRISI

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, Husilerin ilerleyişini durdurmak için BM ve Arap Birliği'ne askeri müdahale çağrısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi'ne başvuran Hadi, Husilerin ilerlemesini durdurmak için "gönüllü ülkelerin" askeri müdahalesine izin veren bir BMGK kararı almasını talep etmişti.

SUUDİ ARABİSTAN UYARDI

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal, Husilerin siyasi krizi barışçıl yollarla çözmemeleri durumunda, ülkesinin "gerekli önlemleri" almada tereddüt etmeyeceğini açıklamıştı.

Faysal'ın bu açıklamasından sonra Suudi Arabistan Yemen sınırına askeri yığınak yaptı.

Sayfa Yükleniyor...