Yemen’de eylemcilere ateş açıldı

Taiz’deki gösterilerde güvenlik güçleri eylemcilere ateş açarak müdahale etti. İlk belirlemelere göre 10 kişi yaralandı.

25.04.2011 - 13:11

Yemen’de eylemcilere ateş açıldı

Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih görevi bırakacağını duyurmasına rağmen Yemen’de sular durulmuyor. Güvenlik güçleri, ülkenin güneyindeki Taiz kentinde düzenlenen yönetim karşıtı gösterilere katılmak isteyen binlerce kişinin kente girmesine engel olmak için ateş açtı. Görgü tanıkları, güvenlik güçlerinin açtığı ateşte 10 kişinin yaralandığını belirtti.

Bir tanık, Taiz'de Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'e karşı düzenlenen protestolara katılmak isteyen binlerce kişiye göz yaşartıcı gazla müdahale edildiğini ve ateş açıldığını söyledi.

Aynı tanık, her yönden ateş açan polis, asker ve sivil giyimli silahlı kişilerin müdahalesinde 10 kişinin kurşun yarası aldığını, onlarca kişinin de göz yaşartıcı gazdan etkilendiğini kaydetti.

BAŞKENT’TE 2 ÖLÜ
Başkent Sana'daki gösteriler de devam ediyor.Görgü tanıkları ve hastane kaynakları, başkentin güney ve güneydoğusundaki İbb ve El Bayda'da 2 göstericinin kurşunlanarak öldürüldüğünü aktardı.

Gösterilerin yoğunlaştığı Sana Devlet Üniversitesindeki 'Değişim Meydanı' kapısında toplanan göstericiler, ''Ali Abdullah Salih gidene kadar, talim de yok terbiye de yok'' sloganı attı.

Öte yandan üniversitenin bazı fakülteleri bugün tekrar açıldı, ancak derslere katılan öğrenci sayısının düşük olduğu gözlendi.

Ocak ayı sonlarında başlayan protestolarda açlık sınırı, yoksulluk ve yolsuzluk büyük bir etkenken, üç aydır aksayan eğitim ve öğretim eklenen sorunlardan biri olarak ülkede göze çarpıyor. Bunun yanında bir aydır süren tüp gaz sıkıntısı devam eden sorunlardan biri.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...