Yemen’in Sana kentinde protestocu gruplar ve hükümete bağlı güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor. Protestocuların gösteri alanını genişletmesi üzerine güvenlik güçleri tarafından eylemcilere ateş açılmasının ardından, göstericiler özellikle devlet başkanı Ali Abdullah Salih karşıtı protestolarına devam etti.

Kendilerini ''Gençlik Devrimi Organize Komitesi Başkanları'' olarak adlandıran Salim Muhammed ElVadi ve Ali Reşid ElAkıl, Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) arabuluculuk gayretlerinden memnun olduklarını ve bu akşam yapılacak BM Yemen oturumundan beklentilerinin büyük olduğu açıklamasını yaptı.

"BM’NİN YEMEN İÇİN YAPACAĞI OTURUMDAN UMUTLUYUZ"
ElVadi açıklamasında, ''KİK'in gayretlerinden dolayı çok mutluyuz ve onlardan daha fazla gayret göstermelerini istiyoruz. Ayrıca barışçıl gösterilerimize 'vahşice' saldıran Salih yönetimi yüzünden ortaya çıkan tıbbı malzeme ihtiyaçlarımızı karşılamalarını da bekliyoruz'' dedi.

Komitenin diğer başkanı ElAkıl ise bu akşam BM’nin Yemen oturumu yapacağı haberlerinin kendilerini umutlandırdığını, alınacak kararların sadece ve sadece Yemen halkının menfaatine olması beklentisi içinde olduklarını söyledi.

"SABIRLA VE BARIŞÇIL BİR ŞEKİLDE PROTESTOLARA DEVAM"
Sana kentinde gösterilerin sürdüğü meydanda elektrik direğine asılan "git artık katil" yazılı Salim Muhammed ElVadi kukulası dikkatleri çekerken, Ocak ayından bu yana üniversite meydanında çadırlarda gösterilerini devam ettiren protestocular "sabırla ve barışçıl" bir şekilde eylemlerine devam edeceklerini söyledi.