Yemen'de Husilerden ateşkese olumlu yanıt

Yemen'deki İran destekli Husiler, ABD'nin Yemen'deki tüm taraflara 30 gün içinde ateşkes yapmak ve savaşı sonlandırmak için ciddi müzakerelere başlama çağrısına olumlu yanıt verdi. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise, Yemen'in başkenti Sana'da Husilere ait bir hava üssü ile balistik füze depolarına saldırı düzenledi.

Anadolu Ajansı 02.11.2018 - 10:14

Yemen'de Husilerden ateşkese olumlu yanıt

Yemen'deki İran destekli Husiler, uluslararası toplumun savaşı durdurmak için harcadığı çabaya olumlu yaklaşmaya hazır olduklarını duyurdu.

Yazılı açıklamada, ABD'den çocukların ve sivillerin ölümüne sebep olan silah anlaşmalarına son vermesi istendi.

Açıklamada ayrıca "ABD, Yemen'deki savaşın ana direğidir. Eğer ciddi ise bu boş savaşın siyasi örtüsünü kaldırarak somut adımlar atmalı" ifadesini kullanıldı.

Hükümet ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin El-Hudeyde'deki gerilimi tırmandırmaması konusunda da uyarı yapıldı.

HUSİLERE AİT ASKERİ NOKTALAR VURULDU

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise, Yemen'in başkenti Sana'da Husilere ait bir hava üssü ile balistik füze depolarına saldırı düzenledi.

Koalisyon güçleri sözcüsü Turki el-Maliki'nin yaptığı ve Suudi haber ajansı SPA'da yer alan açıklamaya göre, koalisyon güçleri, Uluslararası Sana Havalimanı yakınındaki Ed-Deylemi Hava Üssü'ndeki askeri noktaları hedef aldı.

Saldırıda ayrıca balistik füze depoları, insansız hava araçları kontrol istasyonları ile bomba imalathanelerinin kullanılamaz hale getirildiği ifade edildi.

Söz konusu saldırının, Husilerin hareketlerinin yakından takip edilmesiyle elde edilen istihbarat bilgileri sonucunda gerçekleştirildiğini kaydeden Maliki, Uluslararası Sana Havalimanı'nda Birleşmiş Milletler ile insani yardım uçaklarının uçuşlarına devam edeceğini kaydetti.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, Husiler ile meşru yönetime bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Sayfa Yükleniyor...