Aden'de güvenlik güçlerine yönelik intihar saldırısında 53 asker hayatını kaybetti, 63 kişi yaralandı. Ordudan yetkililer ve kurtarma ekipleri saldırıda çok sayıda askerin de yaralandığını belirtti. 

Öte yandan, terör örgütü DEAŞ, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla Aden'deki saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Aden'deki özel eğitimli güvenlik güçlerinin yöneticisi Nasır Sarea, saldırganın evinin önünde maaş almayı bekleyen askerlerin arasına karıştığını belirtti. Sarea'nın evinin Aden'in kuzey doğusundaki El Saulaban askeri üssünün yakınlarında olduğu bildirildi.

Geçen hafta sonunda da DAEŞ bir askeri kışlaya intihar saldırısı düzenlenmiş, 48 asker ölmüştü. Ağustos ayında yine güvenlik güçlerine yönelik saldırıda 71 kişi hayatını kaybetmişti.

ÇATIŞMALAR 2014'TEN BERİ SÜRÜYOR

Yemen'de 2014 yılından bu yana Sünni Devlet Başkanı Abd Rabbo Mansur Hadi'ye bağlı güçlerle İran'ın desteklediği, eski Devlet Başkanı Abi Abdullah Salih'i destekleyen Husi militanlar arasında çatışmalar sürüyor. 2015 Martı'ndan bu yana Suudi Arabistan'ın öncülük ettiği askeri ittifak Husi isyancılara havadan operasyonlar düzenleyerek Mansur Hadi'yi destekleyen birliklere destek sunuyor. BM'nin verilerine göre çatışmalarda şimdiye dek 7 binden fazla insan hayatını kaybetti.

DAEŞ ve El Kaide gibi radikal İslamcı terör örgütleri çatışmalardan yararlanıp, varlıklarını artırmak için ülkede sık sık saldırılar düzenliyor.