Yemen'de meclis, muhaliflerin istifa etmesi talebiyle gösteriler düzenlediği Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in isteğiyle, olağanüstü hal ilan edilmesiyle ilgili yasayı kabul etti. Olağanüstü hal yasası, güvenlik güçlerine zanlıların gözaltına alınması ve tutuklanmasında geniş kapsamlı yetkiler veriyor.

Diğer taraftan muhalif gruplar, Cuma günü başkanlık sarayına doğru düzenlenecek büyük bir yürüyüş için çağrı yaptılar. Muhalefet sözcüsü Muhamed Kahtan El Cezire televizyonunda yaptığı açıklamada, "Cuma günü büyük yürüyüş olacak. Senin olduğun yere geliyoruz ve seni oradan uzaklaştıracağız" dedi.

Senin olduğun yere geliyoruz ve seni oradan uzaklaştıracağız" dedi. Yemen'de 32 yıllık Salih iktidarına karşı düzenlenen gösterilerde cuma günü başkent Sana'da güvenlik güçlerinin 40'dan fazla göstericiyi öldürmesinden sonra tepkiler artmıştı. Aralarında generallerin de bulunduğu bazı subaylar ile büyükelçiler ve bazı aşiretler Salih'ten desteğini çekmişti.

SALİH'İN YIL SONU İSTİFA EDECEĞİ AÇIKLAMASI KABUL GÖRMEDİ
Muhalefetin yıl sonuna kadar istifa etmesi önerisini bu ay başında reddeden Salih dün ise iktidarı yıl sonuna kadar ya da 2012 ocak ayına kadar "anayasal" devir çerçevesinde bırakmaya hazır olduğunu açıklamış ve genel seçimlerin düzenlenmesini sağladıktan sonra istifa edeceğini bildirmişti.

Salih'in dünkü önerisi muhalefet tarafından ise kabul edilmemişti.