Yemen’de olaylı gün

Yönetim karşıtı gösterilere sahne olan Arap ülkelerinden Yemen'de tansiyon düşmüyor. Göstericiler yine güvenlik güçleriyle çatıştı. Başkent Sanaa ve Taiz'deki olaylarda 3 kişi yaşamını yitirdi.

NTV Haber 20.04.2011 - 18:04

Uluslararası toplumun arabulucuk girşimlerinin sonuç vermediği Yemen'de çatışmalar durmuyor. 32 yıldır iktidarda olan Ali Abdullah Salih'in istifasını isteyen binlerce gösterici başkent Sanaa ve Taiz kentinde yine sokaklara döküldü.

Sanaa Üniversitesi çevresindeki eylem alanını genişletmek isteyen göstericiler başkentin merkezine yürüyüşe geçince güvenlik güçlerinin müdahalesiyle karşılaştı.

Yemen polisi, yönetimi karşıtı sloganlar atan protestocuların üzerine ateş açtı ve biber gazı kullandı. Göstericilerse güvenlik güçlerine taşlarla karşılık verdi.

Protestoların bir diğer adresi olan Taiz'de de manzara farklı değildi. Güvenlik güçleri muhalifleri dağıtmak için güç kullandı.

Her iki kentteki çatışmalarda can kaybı meydana gelirken onlarca gösterici de yaralandı. Yemen'de 3 aydır süren yönetim karşıtı gösterilerde 26'si çocuk 120 kişi yaşamını yitirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...