Yemen'de taraflar ateşkes yaptı

Arap Baharı sonrası ocak ayından bu yana şiddet olaylarında yüzlerce kişinin öldüğü Yemen'de hükümetle muhalifler arasında ateşkes anlaşması yapıldı.

25.10.2011 - 17:38

Yemen'de taraflar ateşkes yaptı

Şiddet olaylarının merkezlerinden biri olan Taiz kentinde bugün yapılan protesto yürüyüşlerinde açılan ateş sonucu biri çocuk 5 kişi yaşamını yitirdi. Bu olay sonrası hükümet ve muhalif silahlı güçler arasında ateşkes anlaşması sağlandı. Anlaşma uyarınca başkent Sana ve Taiz kentlerinde çatışmalara son verilmesi kararı alındı.

Kararın hükümeti temsilen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'e vekalet eden Abdurabbu Mansur Hadi ile muhalif partiler komisyonu üyeleri arasında yapılan ''acil'' toplantıda alınıp hemen yürürlüğe konulduğu belirtildi.

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ ATEŞKES
Muhalefete yakın kaynaklar, alınan ateşkes kararının hükümet kadrosunun ve muhalif aşiret liderlerinin vefat eden Suud Veliaht Prensi'nin cenaze töreni için Riyad'da olmasına bağlarken, Riyad hükümetinin Kurban Bayramı nedeniyle taraflara baskı yapmış olabileceği iddiaları konuşuluyor.

Ocak ayından beri devam eden muhalif ayaklanmalarda birçok çatışma yaşanmış, uzun süren sokak çatışmalarında yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti. Daha önce de benzeri ateşkes kararları alınırken, Yemen'de ateşkes sürelerinin çok kısa olması dikkati çekiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...