Yemen'e sükunet çağrısı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri, Yemen'de sükünet sağlanması ve göstericilerle yetkililer arasında siyasi diyalog başlatılması çağrısı yaptı.

20.04.2011 - 10:56

Yemen'e sükunet çağrısı

Birleşmiş Milletler'deki diplomatlar Yemen'de sükunet ve diyalog çağrısında bulundu ancak Rusya'nın açıklama metnine karşı çıktı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov daha önce Yemen muhalefetini, Libyalı isyancılar gibi Batı'dan yardım beklememeleri yolunda uyarmıştı.

Bunun üzerine Konsey'in Yemen'deki gelişmeleri ele aldığı New York'ta ilk toplantısı ortak bir açıklama üzerinde anlaşılamadan son buldu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kapalı oturumu sırasında Yemen polisinin başkent Sana'da ve ülkenin güneyindeki en büyük ikinci Taiz'de göstericilere ateş açması sonucu en az üç kişi öldü.

Yemen'de iki aydır Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in istifası istemiyle yapılan gösteriler sırasında 120'den fazla kişi öldü.

Ülkede yeni kurulan siyasi partilerden Adalet ve Kalkınma Bloğu'nun lideri Muahmmed Ebu Lahum da, BBC'ye yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı'nın önceliklerini yeniden düzenlemesi gerektiğini söyleyip, Ali Abdullah Salih'e istifa çağrısı yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...