Yeni 14 hava saldırısı

ABD ve koalisyon güçleri, Irak ve Suriye'deki IŞİD hedeflerine 14 yeni hava saldırısı düzenledi.

Anadolu Ajansı 03.11.2014 - 20:27

Yeni 14 hava saldırısı

ABD ve koalisyon güçleri, Irak ve Suriye'deki IŞİD hedeflerine yeni hava saldırıları düzenledi.

Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada, ABD güçlerinin dün ve bugün Suriye’deki IŞİD militanlarına karşı savaş ve bombardıman uçaklarıyla beş hava saldırısı düzenlediği, örgütün Irak’taki hedeflerine de aynı süre içinde savaş, bombardıman uçakları ve insansız hava araçları kullanarak dokuz saldırı gerçekleştirdiği bildirildi.

Açıklamaya göre, Suriye'de Kobani civarında düzenlenen dört hava saldırısında, IŞİD’in muharebe pozisyonu hedef alındı, küçük bir birimi ve iki binası yıkıldı. Deyru’z Zor yakınlarındaki saldırıda ise örgütün binasına hasar verildi.

Irak'ta da Beyci yakınlarındaki iki hava saldırısında örgütün muharebe pozisyonu vuruldu, küçük bir birimi ve aracı kullanılmaz hale getirildi. Felluce civarındaki dört saldırıda IŞİD’in büyük bir birimi hedef alındı, damperli kamyonu ve beş buldozeri imha edildi. Rutba yakınlarındaki üç saldırıda ise örgütün bir aracına zarar verilirken, dördü kullanılmaz hale getirildi.

'IŞİD'E AİT SİLAH YÜKLÜ ARAÇLAR HEDEF ALINDI'
İngiltere'nin Irak'ta IŞİD'i hedef alan saldırıları devam ediyor.

İngiltere Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin Tornado jetlerinin bu sabah IŞİD'e ait silah yüklü bir kamyoneti hedef aldığı ve etkisiz hale getirdiği bildirildi.

Bakanlık haftasonu boyunca da Bağdat'ın kuzeybatısında koalisyonun başarıyla sonuçlanan hava saldırısının ardından, 2 Tornado jetinin yine aynı bölgede IŞİD'e ait silah yüklü bir aracı bombaladığı kaydedildi.

İngiltere, parlamentonun Irak'ta IŞİD'e yönelik hava operasyonuna Birleşik Krallık'ın katılmasına ilişkin önergeyi 43'e karşı 524 oyla kabul etmesinin ardından Irak'ta IŞİD'i hedef alan ilk saldırısını geçen ay düzenlemişti. İngiltere geçen ay ayrıca, IŞİD'le mücadele çerçevesinde Suriye üzerinde keşif uçuşları yapacağını açıklamıştı.

Birleşik Krallık, IŞİD'e yönelik ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin yürüttüğü hava operasyonunun Irak ayağına destek veriyor ve Irak'ta özellikle Kürtleri tehdit eden IŞİD hedeflerini bombalıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...