Yeni ABD Ankara Büyükelçisi belli oldu

ABD Senatosu, Obama'nın Ankara Büyükelçiliği için aday gösterdiği John Bass'i onayladı.

Haberler 17.09.2014 - 20:04

Yeni ABD Ankara Büyükelçisi belli oldu

ABD Başkanı Barack Obama'nın ülkesinin Ankara Büyükelçiliğine aday gösterdiği John Bass'in ataması Senato Genel Kurulu'nda onaylandı. Böylece Bass'in görevi resmileşti.

Bass'in adaylığı bugün Senato Genel Kurulu'nda ele alındı. Yoklama usulü yapılan oylamada Bass'in adaylığı oybirliğiyle onaylandı.

Bass, 98 üyenin tamamının oyunu aldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan ABD Maslahatgüzarı Ross Wilson, "Birkaç dakika önce haberi aldım, John Bass'in ismi senatodan geçti. Bu ülke çok kritik günlerden geçiyor. Burası çok önemli bir ülke. Büyükelçimizin olması son derece önemliydi. O gelecek ben de gideceğim. Yakın zamanda görevine başlayacak" ifadelerini kullandı.

ABD basınında Türkiye'yle ilgili çıkan haberleri de değerlendiren Wilson, "ABD dış politikasını basın yapmıyor, biz yapıyoruz" diye konuştu.

Bass, ABD Dışişleri Bakanlığında Yönetici Sekreter ve Bakan John Kerry'nin özel asistanı olarak görev yapıyordu.

ABD'nin 2009-2012 yılları arasında Tiflis Büyükelçiliği görevini yürüten Bass, daha önce 2008-2009 yıllarında Bağdat İl İmar Timi'ne başkanlık etti. Bass, 2005-2008 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı Operasyonlar Merkezi Direktörlüğü görevinde bulunmuştu. Merkez, Bass'ın direktör olduğu dönemde, Katrina kasırgası sonrasında uluslararası yardımların koordine edilmesi dahil, bakanlığın 25'i aşkın krize tepkisini idare etmişti. Bass, 2004-2005 yılları arasında da dönemin ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin Avrupa ve Avrasya konularında özel danışmanıydı.

Sayfa Yükleniyor...