Yeni Ahmedinejad dönemi başlıyor

İran'da tartışmalı seçimler sonrasında Mahmud Ahmedinejad’ın cumhurbaşkanlığı bugün resmen onayladı. Muhalifler töreni boykot etti.

03.08.2009 - 10:26

Yeni Ahmedinejad dönemi başlıyor

Tarışmalı cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında, Mahmud Ahmedinejad’ın ikinci cumhurbaşkanlığı dönemi başlıyor.


Arapça yayın yapan El Alem televizyonu, seçimler sonrası gerekli olan onayın, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından törenle açıklandığını duyurdu.

Hamaney'in onaylamasının ardından, Ahmedinejad çarşamba günü de meclis önünde yemin ederek, ikinci dönem cumhurbaşkanlığı görevine resmen başlayacak. Ahmedinejad'ın, yemin ettikten sonra yeni hükümeti parlamentoya iki hafta içinde sunması gerekiyor.

MUHALİFLER BOYKOT ETTİ
Yönetimin önde gelen pek çok ismi katıldığı tören, reformcular tarafından boykot edildi. Aralarında eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'nin de bulunduğu İranlı muhalifler ve ılımlılar, seçimlerde sahtekarlık yapıldığı gerekçesiyle bugünkü töreni boykot edeceklerini söylemişti. El Alem televizyonu, Rafsancani, Mir Hüseyin Musevi ve Mehdi Kerrubi gibi muhalif ve ılımlı liderlerin bugünkü törene katılmadığını belirtti.

Ahmedinejad'ın, ikinci cumhurbaşkanlığı, zorlu bir dönemde başlıyor. Zira cumhurbaşkanlığı sonuçlarına itiraz eden reformcu muhaliflere yönelik bastırma politikası ve gözaltı kampanyası, toplumu bölmüş durumda. Üstelik muhalifler, baskılara rağmen itirazlarını sürdürüyor.

Ayrıca, Ahmedinejad'ın dünürü İsfendiyar Rahim Meşayi'yi cumhurbaşkanlığı birinci yardımcılığına ataması, cumhurbaşkanını dini lider ve meclisteki muhafazakarlarla karşı karşıya getirmişti. Ahmedinejad, Hamaney'nin yazılı emri üzerine dünürünü görevden almak zorunda kalırken, ikinci dönem cumhurbaşkanlığı'nın zorlu geçebileceği yorumları yapılmıştı.

Bazı gözlemciler Mahmud Ahmedinejad açısından gerçek sorunun, yemin töreni sonrası, parlamentonun güvenoyu vereceği güvenilir bir hükümet kurup kuramayacağı olduğunu savunuyor. Dün Ahmedinejad’ın başdanışmanı Ali Ekber Cevanfikr, 28 Temmuz’da da kabinesinden iki bakan istifa etmişti.

MUSAVİ: ORTAÇAĞ GİBİ
Bu gelişmeler öncesi İran haftasonunu da gergin geçirdi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci sırada yer aldığı açıklanan Mir Hüseyin Musavi, yönetime ağır eleştiriler yöneltti.

Musavi, gözaltına alınmaları sonrası ilk kez önceki gün yargıç karşısına çıkarılan muhaliflerin, "Orta Çağ'da görülen cinsten bir işkenceye maruz kaldıklarını" söyledi.

Eski cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin internet sitesinde de, yönetimi eleştiren bir açıklama yer aldı.

Hatemi'nin sitesinde "Dava süreciyle ilgili en önemli sorun, söz konusu işlemin halka açık bir şekilde yapılmamasıdır. Sanıklar ve avukatları, dava öncesi, kendilerine yöneltilen suçlamaların içeriği hakkında bilgilendirilmemişlerdir' denildi.

Muhammed Hatemi ayrıca, "göstermelik duruşmaların", İran'da devlet kurumuna da zarar vereceği görüşünde.

REFORMCULAR YARGILANIYOR
İran'da önceki gün 100'den fazla kişi, komplo kurmak dahil çeşitli suçlar işledikleri iddiasıyla yargıç karşısına çıkarılmışlardı. Dün ise 10 kişinin daha aynı şekilde mahkeme önüne çıktığı bildiriliyor. Tümü, 12 Haziran'daki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası gözaltına alınan bu kişiler arasında, reformcu kanadın önde gelen isimleri var.

İran'da 12 Haziran'daki seçimi Ahmedinejad'ın kazandığının açıklanmasının ardından reformcular sokaklara dökülerek seçimlerin yenilenmesini talep etmişti. Kanlı şekilde bastırılan gösterilerde 20 kişi ölmüş yüzlerce kişi de yaralanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...