Yeni araştırma: Dişi türler neden yüksek sıcaklıkları tercih ediyor?

İsrail’de Tel Aviv Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışmada, hayvanlardaki dişi türlerin erkeklerden daha yüksek sıcaklıkları tercih etmelerinin evrimsel farklılıktan kaynaklandığı ortaya çıktı. Metabolizmanın çalışma hızının ve vücut sıcaklığı üretiminin, cinsiyetler arasında sıcaklığı farklı deneyimlemeye yol açtığı görüldü.

Haberler - ntv.com.tr 06.10.2021 - 11:50

Yeni araştırma: Dişi türler neden yüksek sıcaklıkları tercih ediyor?

Tel Aviv Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışmada, evrimsel farklılık nedeniyle dişilerin erkeklerden daha yüksek sıcaklıkları tercih ettikleri bulundu.

Araştırmacıların 13 kuş ve 18 yarasa türü üzerinde yaptıkları incelemelerde farklı coğrafi bölgelerde yaşayan hayvanların cinsiyetlerine göre bir değişim yaşanıp yaşanmadığı incelendi.

NEDENİ EVRİMSEL FARKLILIK

Çalışmanın yazarlarından Dr. Eran Levin, ‘’Kadınların ve erkeklerin sıcaklığı hissetme mekanizmaları arasındaki farklılığın, evrim nedeniyle meydana geldiğini tahmin ettik’’ diye konuştu.

Araştırmayı yürüten ekipten Dr. Tali Magory Cohen ise bu farklılığın, kadınların yavrularını öfkeli erkek bireylerden koruma ve besin için rekabeti azaltma arzularıyla yorumlanabileceğini belirtti.

Daha önce yapılan çalışmalarda farklı cinsiyetlerin sıcaklığı farklı deneyimledikleri, dişilerin metabolizmalarındaki ve vücut sıcaklığı üretimindeki varyasyonlardan dolayı düşük sıcaklıkları daha fazla hissettikleri görülmüştü.

Sayfa Yükleniyor...