Yeni bir ırkçı ittifak doğuyor

Avrupa'da İslam ve göçmen karşıtı görüşleriyle ön plana çıkan aşırı sağcı Fransız siyasetçi Marine Le Pen ve Hollandalı Geert Wilders, 2014'teki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ittifak kurma kararı aldı.

13.11.2013 - 17:36

Yeni bir ırkçı ittifak doğuyor

Marine Le Pen Fransa'da, Geert Wilders ise Hollanda'da İslam ve göçmen karşıtı görüşleri nedeniyle yoğun ilgi görüyor. Fransa'da Marine Le Pen liderliğindeki Ulusal Cephe kamuoyu yoklamalarında ikinci en büyük parti konumuna yerleşti.

Geert Wilders'in Özgürlük Partisi, Hollanda'da geçtiğimiz dönem koalisyon hükümetinde yer alıyordu ancak son seçimlerde bu başarıyı yakalayamadı. Geert Wilders'in Hollanda siyasetindeki popülaritesi yeniden yükselmeye devam ediyor.

Avrupa'nın en popüler iki aşırı sağcı lideri, Hollanda'nın Lahey kentinde bir araya geldi. Hedefleri ise, 2014 Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ittifak yapmak.

Le Pen ve Wilders seçim stratejilerini ise, Avrupa Birliği, İslam ve göçmen karşıtlığı üzerinde kuracaklar.

Hollanda'nın Lahey kentinde, Fransız Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen'le buluşmasını "tarihi" olarak niteleyen Geert Wilders, "Bu buluşma Avrupa siyasetinde büyük bir toprak kaymasına neden olacak" dedi.

Avrupa ülkelerinde aşırı sağcı liderler, şimdiye kadar Avrupa Birliği karşıtı bir ittifak oluşturamamışlardı. İki ırkçı lider, "Avrupa Birliği idealini" yerle bir etmek için Avrupa Birliği üyesi ülkelerin diğer ırkçı liderlerinin de kendi kurdukları koalisyona katılmasını umuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...