IŞİD'den İngiltere'ye tehdit ve "yeni Cihatçı John" tartışması

IŞİD, İngiliz ajanı olduğunu iddia ettiği beş kişinin infaz görüntülerini yayınladığı videoda, İngiltere'yi yeni bir terör saldırısıyla tehdit etti. Videoda görülen ve İngiltere aksanı ile konuşan "yeni Cihatcı John"un kimliği tespit edilmeye çalışılıyor.

Anadolu Ajansı 04.01.2016 - 06:37

IŞİD'den İngiltere'ye tehdit ve "yeni Cihatçı John" tartışması

İngiltere, IŞİD'in yeni propaganda videosunda İngiliz aksanıyla konuşan militanı tartışıyor.

IŞİD'in internetten yayınladığı yaklaşık 10,5 dakikalık video, İngiliz casusu olduğu iddia edilen 5 kişinin sözde itiraflarıyla başlıyor. Arapça itirafların ardından görünen yüzü maskeli militan, İngiliz aksanıyla propaganda konuşması yapıyor.

Militan, "Bu David Cameron'a bir mesajdır" sözleriyle başladığı konuşmasında, İngiltere Başbakanı için "embesil" ifadesini kullanıyor.

Cameron'ın "İslam devletine bir avuç uçakla meydan okuduğunu" söyleyen
militan, İngiliz halkına seslenerek, DAEŞ'in İngiltere'yi istila edeceği tehdidinde bulunuyor.

Terör örgütü IŞİD militanı, İngiliz halkına, "Elimize düştüğünüzde hükümetiniz size yardım edecek mi yoksa buradaki casuslar gibi kaderinize mi terk edecek" sorusunu yöneltiyor.

Turuncu kıyafetler giydirilmiş 5 kişinin tabancayla infaz edilmesiyle devam eden propaganda videosu, üniforma giydirilmiş 5-6 yaşlarında bir çocuğun yine İngiliz aksanıyla dile getirdiği "Kafirleri orada öldüreceğiz" sözleriyle sona eriyor.

Videoyla ilgili ayrıntılı bir resmi açıklama henüz yapılmazken, İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise "Videonun farkındayız, içeriğini inceliyoruz" demekle yetindi.

İngiliz basınında videodaki militan için "yeni Cihatçı John" yakıştırması yapılırken, haberlerde istihbarat servislerinin militanın kimliğini tespit için çalışma başlattığı bilgisine yer verildi.

İngiliz basınındaki haberlerde, IŞİD'in son dönemde Irak'ta ve Suriye'de kaybettiği mevzileri, yeni bir propaganda dalgasıyla telafi etmeye çalıştığı değerlendirmesine yer verildi.

CİHATÇI JOHN 

IŞİD'in geçen yıl yayınladığı videolarda yer alan İngiliz aksanlı konuşan militanın, İngiliz vatandaşı Muhammed Emwazi olduğu ortaya çıkmıştı.

İngiliz basınının "Cihatçı John" lakabını taktığı Emwazi, ilk kez geçen yıl ağustos ayında Amerikalı gazeteci James Foley'nin infaz edildiği videoda görülmüştü.

Muhammed Emwazi, daha sonra bir diğer Amerikalı gazeteci Steven Sotloff, İngiliz yardım görevlisi David Haines, İngiliz taksi şoförü Alan Henning ve Amerikalı yardım görevlisi Abdul-Rahman Kassig'in infaz videolarında da boy göstermişti.

Emwazi'nin 1988 yılında Kuveyt'te doğduğu, 1994'te ailesiyle İngiltere'ye geldiği ve Londra'nın batısında büyüdüğü ortaya çıkmıştı.

Suriye'ye yaklaşık 4 yıl önce gittiği tahmin edilen IŞİD militanı Emwazi, kasım ayında ABD'nin bu ülkede düzenlediği operasyonda öldürülmüştü.

Sayfa Yükleniyor...