Yeni Ermeni tasarısı Ocak’ta

Turkish Coalition of America (TCA) Başkanı Lincoln McCurdy muhtemelen Ocak ayında yeni bir Ermeni tasarısının Kongreye sunulacağını söyledi.

Anadolu Ajansı 23.12.2010 - 11:39

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarına destek veren tasarıyı Meclis gündemine getirmeyi başaramadı. Ancak Ermeni lobisinin çabaları bitmiyor.

Meclis gündemine alınmayan Ermeni tasarısının hazırlayıcılarından ve Temsilciler Meclisindeki Ermeni lobisinin en önemli isimleri arasında yer alan Demokrat Parti California milletvekili Adam Schiff, Ermeni haber portalı ‘panarmenian.net’ tarafından yayımlanan açıklamasında, gelecek yıl Ermeni tasarısını yeniden sunacağını söyledi.

Turkish Coalition of America (TCA) Başkanı Lincoln McCurdy de telekonferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında, muhtemelen Ocak ayında yeni bir Ermeni tasarısının Kongreye sunulacağını, ancak Temsilciler Meclisinin yeni başkanı olacak Boehner'in Ermeni tasarılarına karşı tutumuna dikkati çekerek, tasarının yeni Mecliste çok destek bulmayacağını ifade etti.

McCurdy, Ermeni tasarılarına olan desteğin azaltılması ve nihayetinde sona erdirilmesinde, TCA ve Türk kökenli Amerikalıların Amerikan kamuoyunu tarihsel gerçekler hakkında eğitici faaliyetlerinin büyük önem taşıdığını belirtti.

TCA Başkanı, yazılı açıklamasında da, Kongredeki Türk Dostluk Grubunu ve "daha önce hiç görülmeyen bir seviyede bir araya gelen Türk Amerikan toplumunu" kutladı.

"Kongrenin TCA ve Türk Amerikan toplumunun son günlerdeki kaygılarını dinlemesinden" duyduğu memnuniyeti dile getiren McCurdy, "tasarının destekçilerinin bile Kongrenin yasama hileleri ve gizli taktiklerle çalışmaması gerektiğini fark ettiğini" kaydetti.

McCurdy, "Şunu artık biliyoruz ki, Kongre üyelerinin büyük çoğunluğu, Türk-Amerikan ilişkilerini önemi hakkında Başkan Barack Obama ile aynı görüşü paylaşıyor ve bu aklıselimin ulusal çıkarlarımızın pahasına müttefikimiz Türkiye'nin gereksiz yere hırpalanmasından kaçınabilmek açısından 112. Kongrede de sürdürülmesini bekliyor" ifadelerini kullandı.

‘TÜRK LOBİSİ AKTİFTİ’
Ermeni tasarısının Temsilciler Meclisi gündemine gelebileceği haberlerinin ortaya çıkmasından bu yana, ABD'deki Türk çatı kuruluşlarının acil çağrılarıyla Türk-Amerikan toplumunun tasarıya karşı topluca harekete geçirildiğine işaret eden McCurdy, Kongredeki Türk Dostluk Grubunun daha önce hiç

görülmediği kadar aktif davrandığına işaret etti. McCurdy, Türk Dostluk Grubunun ve Türk kökenli Amerikalıların tasarının Türk-Amerikan ilişkilerine vereceği zararlara dikkati çekerek, tasarının gündeme gelmemesinde önemli rol oynadığını belirtti.

McCurdy, "Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin tasarıyı oylatmama kararı, çabalarımızın bir farklılık yarattığını ve tarihsel gerçekler, uzlaşı vebarışı ilerletmenin yollarını aramaya devam ederken, mirasımızı korumaya dönük ortak taahhüdümüzü güçlendirdi" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...