'Yeni hükümetin Türkiye politikası değişmez'

Almanya'da dün yapılan seçimlerde milletvekili seçilemeyen Yeşiller Partisi’nin Eşbaşkanı Cem Özdemir, kurulacak merkez sağ koalisyonla Almanya'nın Türkiye politikasının değişeceği yorumlarına katılmadığını söyledi.

NTV Haber 28.09.2009 - 22:42

'Yeni hükümetin Türkiye politikası değişmez'

Seçim sonuçlarını NTV'ye değerlendiren Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, “Büyük koalisyonu bitirdik ama Hür Demokratlarla koalisyonu engelleyemedik. Tek başımıza yapamazdık. Sosyal Demokratlar yüzde 10'dan fazla oy kaybetti dibe vurmuş durumda. Sosyal Demokratlar olmadan Yeşillerin bunu tek başına yapması imkansız gibi görünüyor. Biz oylarımızı artırdık bundan dolayı çok mutluyuz ama genel seçim sonuçlarına bakıldığında muhalefete hazırlanıyoruz bize verilen görev bu” dedi.

Partisinin yüzde 10.7 ile şimdiye kadarki en yüksek oyu aldığına dikkat çeken Özdemir, buna rağmen kendisinin Stuttgart'tan seçilememesini, Sosyal Demokratların işbirliği yapmamasına ve oyları bölmesine bağladı.

Cem Özdemir, kurulacak merkez sağ koalisyonla Almanya'nın Türkiye politikasının değişeceği yorumlarınaysa katılmadığını belirterek şöyle konuştu:

“Köklü bir değişim olmuyor dış politikada Türkiye’deki endişeleri takip ediyoruz ama burada dış politikada çok köklü değişimler olmuyor. ABD Başkanı Obama'nın Türkiye ile politikası belli bu hükümet de Obama'ya yakın olduğu için onların da Türkiye’ye tamamen ters bir Türkiye dış politikası yapmayacağına eminim”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...