Yeni karikatür gerilimi

Danimarkalı yetkililer,Hz. Muhammed’i terörist olarak resmeden karikatürleri yayımlayan gazeteye saldırı planladıkları süphesiyle beş kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

30.12.2010 - 08:33

Yeni karikatür gerilimi

Danimarka Güvenlik ve İstihbarat Servisi Başkanı Jakob Sharf, şüphelilerin amacının "mümkün olduğu kadar fazla kişiyi öldürmek" olduğunu söyledi. Adalet Bakanı Lars Barfoed de, bunun ülkenin şimdiye kadar gördüğü en büyük terör saldırısı planı olduğunu belirtti.

Üçü İsveç vatandaşı olan dört zanlı Danimarka'da, bir kişi de İsveç'te gözaltına alındı.

Bu ayın başlarında, Irak doğumlu bir İsveç vatandaşı, hükümetin Muhammed Peygamber karikatürlerinin yayımlanmasına tepkisiz kaldığını söyleyerek Stockholm'de intihar saldırısı düzenlemişti.

'İSVEÇ'TEKİ SALDIRIYLA BAĞLANTI YOK'
İsveç polisi, gözaltılarla bu saldırı arasında bir bağlantı olmadığını açıkladı.Danimarka polisine göre, Kopenhag'da düzenlenen baskınlarda bir otomatik silah, susturucu ve mermiler gele geçirildi. Güvenlik ve İstihbarat Servisi Başkanı Jakob Sharf, zanlıları "İslamcı militanlar" olarak tanımladı.

Hz.Muhammed karikatürleri Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelerde büyük tepki görmüş, protesto eylemlerinde ölenler olmuştu.Suudi Arabistan karikatürlerin yayımlanması ardından Kopenhag Büyükelçisi'ni geri çekmiş, Danimarka şirketleri boykotla karşılaşmış, Gazze'de Müslümanlardan özür dilenmesini isteyen silahlı kişiler Avrupa Birliği temsilciliğini basmıştı.

Ancak Batı'da birçok hükümet ve kurum, medyanın bu tür karikatürleri yayımlama hakkı olduğunu savunmuş bazı Avrupa gazeteleri de Jyllands Posten'e destek için karikatürlere sayfalarında yer vermişti.

Hz. Muhammed’i terörist olarak resmeden karikatürün çizeri Kurt Westergaard, düşünce özgürlüğünü savunan bazı gruplar tarafından ödüle layık bulunmuştu. Westergaard, radikal gruplardan gelen ölüm tehditleri nedeniyle beş yıldır polis korumasında yaşıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...