Yeni Papa seçildi

Vatikan, Katolik dünyasının yeni liderinin seçildiğini Papalık oylamasının yapıldığı Sistine Şapeli'nin bacasından çıkan 'beyaz duman'la duyurdu. 266. Papa seçilen Arjantinli Kardinal Jorge Mario Bergoglio, ''Francis'' adını alarak, ilk balkon konuşmasını yaptı.

13.03.2013 - 20:27

Yeni Papa seçildi

Katolik dünyasının yeni lideri, Arjantinli Jorge Mario Bergoglio oldu.

Papalık seçiminin (Konklav), ikinci günün öğleden sonraki oturumunda Sistine Şapeli'nin bacasından bir papanın seçildiği anlamına gelen beyaz duman tüttü.

Papa 16. Benedikt'in 28 Şubat'ta görevinden ayrılmasıyla makamın ''boş'' ilan edildiği (Sede Vacante) Vatikan'da, ruhban sınıfının en önemli din adamı konumundaki kardinallerin, Konklav'ın ikinci gününün öğleden sonraki oturumunda Katolik Kilisesi'nin 266'ıncı Papası'nın belirlendiği, beyaz dumanın çıkmasıyla anlaşıldı.

Şapelin bacasından beyaz dumanın çıkmasının ardından meydanda toplanan binlerce kişi büyük sevinç yaşadı.

Yeni papa, Dinlerarası Diyalog Kurulu Başkanı ve ''Protodiacono'' sıfatını taşıyan Fransız Kardinal Jean-Louis Tauran tarafından Aziz Petrus Bazilikası'nın büyük locasından ''Habemus Papam (Bir papamız var)'' denilerek takdim edildi.

DUA İSTEDİ
"Francis'' adını alan Katolik dünyasının yeni lideri Bergoglio, Aziz Petrus Bazilikası'nın büyük locasından halkı selamladı ve ilk balkon konuşmasını yaptı.

Papa I. Francis, ''Tüm dünyaya sevgi ve kardeşlik yolunda ilerlemeli'' dedi.

Avrupa dışındaki bir ülkeden seçilen ilk papa olan I. Francis, Aziz Petrus Meydanı'nda toplanan yaklaşık 50 bin kişiye, ''Beni kutsaması için Tanrı'ya dua etmenizi istiyorum'' diye seslendi.

2005'te seçilen XVI. Benedikt'ten sonra en fazla oyu alan ikinci papa olan I. Francis, daha sonra başını eğerek, meydanda toplananlarla başını sessizce dua etti. Duanın sonunda, ''Papa, çok yaşa'' tezahüratında bulunuldu.

Papa Francis, daha sonra iyi geceler dileyerek balkondan ayrıldı.

AB'DEN KUTLAMA
Avrupa Birliği de yeni Papa Francis'i tebrik etti. AB Konseyi Başkanı Herman van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, ortak açıklamalarında, Francis'e "barış dayanışma ve insan onuru temel değerlerini savunacak ve teşvik edecek uzun ve kutlu bir papalık görevi" diledi.

Açıklamada yeni papanın, daha öncekilerin dünya halklarını ve dinlerini yakınlaştırma çalışmasını kararlılık ve güçlü bir şekilde ilerleteceğine duyulan inanç da vurgulandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...