Güney Kıbrıs’ta 20 milyar Euro'ya ulaşan ekonomik krizin öncelikli konu olmasına rağmen Kıbrıs sorununun da önlerindeki en büyük mesele olduğunu belirten Anastasiadis, “Türk tarafıyla yeni bir ilişkiye hazırız, çözüme hazırız” dedi.

Konuşmasında Türkiye’ye mesajlar gönderen Anastasiadis “Türkiye’nin tehdit ve kuşku üzerine kurulu politikalarına son vermesi beklentisindeyiz. Türk tarafıyla yeni bir ilişkiye hazırız. Çözüme hazırız” diye konuştu.

Rumların 5 yıl süreyle görev yapacak yeni lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs’ta varılacak bir çözümün bölgesel barışa ve istikrara katkı sağlayacağına işaret etti.

Kıbrıslı Türklere de seslenen Rum lider, çözüm çabalarında Türklerin desteğine ve işbirliğine gereksinim olduğunun altını çizdi. Anastasiadis “Avrupalı, müreffeh, çağdaş birleşik Kıbrıs yaratılması için Türk tarafına işbirliği öneriyorum” diye konuştu.

Anastasiadis Kıbrıs’ta tek egemenlik, tek vatandaşlık ve tek uluslarası temsiliyeti temel alan ve Birleşmiş Milletler parametrelerine dayalı bir çözüm hedeflediklerini söyledi.

'ANKARA'NIN AB ÜYELİĞİNİ DESTEKLİYORUZ'
Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecini de değerlendiren Nikos Anastasiadis, bugüne kadar Ankara’nın AB sürecini desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Konuşmasının önemli bölümünü Güney Kıbrıs’taki ekonomik krize ayıran Anastasiadis, ivedilikle hazırlanacak yasa tasarılarıyla siyasette ve kamu yönetiminde topyekün bir reform hedeflediklerini anlattı.

“Kolay çözüm yok, kriz yönetimiyle ilgili politikaların hayata geçmesi zaman alacak, çok zor dönemden geçiyoruz” diye konuşan Anastasiadis, ekonomik istikrar sağlanabilmesi için Avrupa Birliği’nden alınacak yardımların önemine işaret etti. Anastasiadis “AB’yi yanımızda görmek istiyoruz, ayrıcalık değil hakkımız olanı istiyoruz” dedi.

Anastasiadis reformlar çerçevesinde kamuda işlemlerin basitleştirileceğini, e-devlet uygulamasına geçileceğini, yeni atamalar yapılacağını ve mahkemelerdeki davaların hızlı sonuçlanması için çaba sarfedeceklerini söyledi.

Rum lider, emekli, işsiz ve dar gelirliler için sosyal yardımlar yapılacağını belirterek, krizden çıkış çabalarında başta AB olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Çin ile ilişkilerin geliştirilmesine çalışacaklarını sözlerine ekledi.