Yeni seçimin galibi de Hollande olacak

Fransa, cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından şimdi de genel seçimlere hazırlanıyor. Anketler, sosyalist Cumhurbaşkanı François Hollande'ın başarısını parlamentoya da yansıtacağını gösteriyor.

NTV Haber 12.05.2012 - 15:20

Yeni seçimin galibi de Hollande olacak

Fransa'da cumhurbaşkanı seçilen François Hollande'ın karşısında hezimete uğrayan Nicolas Sarkozy'yi zor günler bekliyor. Dokunulmazlığı kalkacak olan sarkozy, adının karıştığı yolsuzluk davaları nedeniyle hakim karşısına çıkabilecek.

Fransa'da hafta sonu yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından gözler şimdi gelecek ay yapılacak parlamento seçimlerine çevrildi. Merak edilen konu ise, sosyalistlerin cumhurbaşkanlığında kazandıkları başarının parlamento seçimlerinde de devam edip etmeyeceği. Anketler, Sosyalist Cumhurbaşkanı François Hollande'ın başarısının parlamento seçimlerinde de sürdüreceğini gösteriyor. .

Anketler 10-17 Haziran'da iki turlu düzenlenecek seçimlerin ardından, parlamentodaki çoğunluğu sosyalistlerin ve sol partilerin adaylarının alacağını gösteriyor.

HAKİM KARŞISINA ÇIKABİLİR
15 Mayıs’ta dokunulmazlığı kalkacak olan Nicolas Sarkozy'nin ise, hakkında açılan yolsuzluk davaları nedeniyle hâkim karşısına çıkabileceği belirtiliyor.

KADDAFİ'DEN ALDIĞI YARDIM DA SORULACAK
Sarkozy'nin başını ağrıtacak davalar arasında, kozmetik devi L’Oreal’in vârisi Liliane Bettencourt’tan ve öldürülen Libya lideri Muammer Kaddafi’den yasadışı bağış aldığı iddiları da var.

Bunun yanı sıra Pakistan'a silah satışında yaşandığı iddia edilen yolsuzluklar da Sarkozy'inin başını ağrıtacak gibi görünüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...