Yeni Zelanda 6,9'la sallandı

Yeni Zelanda 6,9 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Deprem, başkent Wellington'a 57 kilometre açıklıkta denizde meydana geldi.

21.07.2013 - 09:46

Yeni Zelanda 6,9'la sallandı

Yeni Zelanda'da meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki deprem, başkent Wellington ve yüzlerce kilometre genişliğindeki bir bölgeyi etkiledi. Depremde henüz ölen veya yaralanan olmadığı belirtildi.

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS), depremin büyüklüğünü 6,9 olarak açıkladı. USGS, depremin merkez üssünün Wellington’un 57 kilometre güneybatısında yer alan Cook Strait olduğunu açıkladı. Deprem, yerin 10 kilometre derinliğinde meydana geldi.

Wellington kenti polis müfettişi Marty Parker, AP haber ajansına yaptığı açıklamada, ‘kentte küçük çaplı hasar oluştuğunu ve bazı bölgelerde elektrik kesintileri yaşandığını’ belirtti.

Kentte yaralı olduğuna dair bir bilgi bulunmazken, tsunami yaşanmadığı ifade edildi.

Fotoğraf: Twitter. Fotoğraf: Twitter.

Depremin neden olduğu sarsıntılar, Yeni Zelanda’nın Wellington’dan yüzlerce kilometre ötesindeki North Adası’nda da hissedildi.

Parker, ‘depremin akşam saatlerinde yaşandığını, oluşan hasarın gündüz olduğunda daha net anlaşılacağını’ söyledi.

Fotoğraf: RT/Twitter. Fotoğraf: RT/Twitter.

Yeni Zelanda, Pasifik bölgesinin deprem kuşağı olarak da bilinen ‘Ateş Çemberi’nde yer alıyor. Christchurch kentinde 2011’de yaşanan depremde, 185 insan hayatını kaybetmiş ve kent merkezinde büyük hasar meydan gelmişti.

Fotoğraf: Twitter. Fotoğraf: Twitter.

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu'nun, merkezini başkent Wellington'un 57 kilometre güneybatısındaki Cook Strait bölgesi olarak açıkladığı depremin yerin 10 kilometre derinliğinde oluştuğu belirtildi.

Depremde, can ve mal kaybı olup olmadığına ilişkin henüz bilgi yok.

Depremin merkez üssünü gösteren grafik. Depremin merkez üssünü gösteren grafik.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...