Fransız siyasetini karıştıran cinsel taciz

Fransa Ulusal Meclis Başkan yardımcısı Denis Baupin 4 kadın siyasetçiye cinsel tacizde bulunmakla suçlandığı için istifa etti.

ntv.com.tr 11.05.2016 - 11:14 | Son Güncelleme : 11.05.2016 - 11:15

Fransız siyasetini karıştıran cinsel taciz

Yeşiller Partisi'nden 4 kadın siyasetçinin cinsel tacize uğradığını itiraf etmesiyle patlak veren skandal Fransız kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.

Geçen ay tacizle suçlandığı için Yeşiller Partisi'nden istifa eden Baupin, aynı partiden kadın siyasetçi ve üyelere sarkıntılık etmekle suçlanıyor.

Fransa Ulusal Meclis Başkan yardımcısı Denis Baupin'ın Yeşiller Partisi üyesi kadın siyasetçilere cinsel tacizde bulunduğu skandalı parti sözcüsü Sadrine Rousseau'nun France Inter radyosuna yaptığı açıklamalarla ortaya çıktı.

Cinsel taciz skandalı Yeşiller Partisi sözcüsü Sadrine Rousseau'nun açıklamalarıyla ortaya çıktı. 
Cinsel taciz skandalı Yeşiller Partisi sözcüsü Sadrine Rousseau'nun açıklamalarıyla ortaya çıktı. 

"BENİ ÖPMEYE ÇALIŞTI"

Baupin tarafından 2011 Ekim ayında yapılan parti toplantısında tacize uğradığını söyleyen Rousseau, "Beni omzuyla duvara doğru itti ve öpmeye çalıştı. Onu şiddetli bir şekilde geri ittim" dedi.

Rousseau, Baupin'in hem kendisine hem de diğer parti üyelerine cinsel tacizde bulunduğunu ve müstehcen içerikli mesajlar gönderdiğini belirtmişti.

BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISINA "CİNSEL" MESAJ

Le Mans kenti belediye başkan yardımcısı Elen Debost da, Baupin'in kendisine cinsel içerikli mesajlar gönderdiğini söyledi.

Le Mans Belediye Başkan yardımcısı Elen Debost da cinsel içerikli mesajlar aldığını açıkladı. 
Le Mans Belediye Başkan yardımcısı Elen Debost da cinsel içerikli mesajlar aldığını açıkladı. 

İSKAN BAKANI'NIN EŞİ

İskan Bakanı Emmanuelle Cosse'nin de eşi olan Baupin, milletvekilliği görevine ise devam edecek.

Baupin hakkında Paris Savcılığı tarafından da ön soruşturma açılırken Fransız siyasetçi, hakkındaki suçlamaları reddediyor.

KIRMIZI RUJ SÜRMÜŞTÜ

Baupin, mart ayında sosyal paylaşım sitesindeki hesabında, kadına şiddet kampanyasına desteğini göstermek için kırmızı ruj sürerek poz vermişti.

Fransız siyasetçi 2012'de de kadına karşı şiddet ve tacize cezai yaptırım öngören yasa tasarısına destek vermişti.

Baupin'in Meclis Başkanı Claude Bartolone’nin baskısı sonucu istifa ettiği tahmin ediliyor.

Fransa geçtiğimiz yıllarda da IMF Başkanı Dominique Strauss-Khan'ın cinsel taciz skandalıyla sarsılmıştı. Cinsel tacizle suçlanan Strauss-Khan istifa etmek zorunda kalmıştı.

Sayfa Yükleniyor...