Yıldırım-Pence görüşmesi: Davaların ilişkileri zehirlemesine izin vermeyelim

Başbakan Yıldırım, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Washington’da ABD Başkan Yardımcısı Pence ile bir araya geldi. Başbakan Yıldrım, görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmenin samimi, dürüst ve verimli geçtiğini ifade etti. Washington'daki görüşmeyi izleyen NTV Genel Yayın Yönetmeni Nermin Yurteri, 1 saat 20 dakika süren görüşmenin ayrıntılarını aktardı.

10.11.2017 - 04:35

Yıldırım-Pence görüşmesi: Davaların ilişkileri zehirlemesine izin vermeyelim

Başbakan Binali Yıldırım'ın, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüştü.

Başbakan Yıldırım, Washington'daki temasları kapsamında ABD Başkan Yardımcısı Pence ile TSİ 19.00'da Beyaz Saray'da bir araya geldi. Roosevelt Salonu'nda gerçekleştirilen basına kapalı görüşme, 1 saat 20 dakika sürdü.

Başbakan Binali Yıldırım, Washington'dan New York'a geçerken uçakta basın mensuplarına ABD Başkan Yardımcısı Pence ile görüşmesini değerlendirdi.

Başbakan Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile yaptığı görüşmenin dürüst, samimi ve oldukça verimli geçtiğini söyledi.

SARRAF DAVASI

Fethullah Gülen'in iadesi konusunda ABD'den somut adım beklediklerini Pence'e ilettiğini ifade eden Yıldırım, "FETÖ konusunda artık somut bir ilerleme sağlanmasını ve adım atılmasını beklediğimizi ifade ettik. 'İadesine yönelik sürecin başlatılması gerektiğini düşünüyoruz’ dedik. En azından faaliyetlerinin kısıtlanması yönünde başlangıçta bir adım atılabilir dedik. Bu konudaki hassasiyetlerimizin ülke olarak en üst düzeyde olduğunu belirttik" diye konuştu.

Rıza Sarraf davasının da görüşmede ele alındığını belirten Yıldırım, “Davalarla ilgili delillerin, İran ambargosu ile ilgili delillerin elde ediliş şekli itibarıyla bunların hukuki olmadığını, bu belgeleri hazırlayanların Türkiye'de yargılanmakta olduğunu, buna göre yapılacak yargılamanın sonuçta hukukun temel kurallarına aykırı olacağını söyledik" dedi.

Binali Yıldırım, davaların Türkiye-ABD ilişkilerini zehirlediğini, buna izin verilmemesi gerektiğini de Pence'e iletti ve "Pence'e büyük fotoğrafa bakmamız gerektiğini söyledim" diyerek şunları ilave etti:

“O da bunlara karşılık rahip davası, konsolosluk ve NASA çalışanı konusunu gündeme getirdi. Bu davaların seyrinden tedirginiz dedi. O da biz de karşılıklı olarak erkler ayrılığı olduğunu söyledik. Hukuk sizde de bizde de geçerli dedik. Buradaki hukuki süreçlerin ilişkilerimizi tamiri imkansız bir noktaya getirmemesine özen göstermeliyiz.”

NERMİN YURTERİ CANLI YAYINDA AKTARDI

VİZE KONUSU

Başbakan, vize krizinin aşılmasına yönelik iyi niyetli bir yaklaşım gördüğünü ifade ederek şunları söyledi:

“Vize konusunda bir kriz yaşandı ilişkileri çok iyi noktaya getirelim derken. Artık bundan sonra normal seviyesine dönmesini bekliyoruz. Genel atmosfer itibarıyla karşılıklı güven ve samimiyetle hakikaten ilişkileri iyileştirme iradesi olduğunu gördüm. Tabii ki bundan sonrası takibe bağlı. Zaman içinde ilerlemeleri göreceğiz, takip edeceğiz. Başkan Yardımcısı'nın olumlu bir bakış açısı olduğu izlenimi edindim.”

"TELEFONLARIMIZ 24 SAAT KARŞILIKLI ULAŞILABİLİR OLACAK"

Yıldırım, sorunlara anlık müdahalede bulunulabilmesi için ihtiyaç duyulduğunuda 24 saat görüşmek üzere anlaştıklarını da açıklayarak "Telefonlarımız birbirimize açık olacak" dedi.

Başbakan, iki ülke arasında son zamanlarda meydana gelen ilişkilerdeki kötüleşmenin ne Türkiye'ye ne de ABD'ye faydası olmadığını ifade etti ve "Ülkeyi yönetenler olarak daha fazla sorumluluk alarak ilişkilerimizi zedeleyen durumların gündemden çıkartılması gerektiğini ifade ettik" dedi.

Yıldırım, ayrıca ABD ve Türkiye'de iki güçlü başkanın olduğunu, bu iki güçlü başkanın iradelerinin ilişkilerin müspet yönde yansıması için daha çok çalışmaları gerektiğini de dile getirdi.

ABD'NİN YPG'YE DESTEĞİ

PKK'ya karşı ABD'den daha fazla destek beklediklerini ABD Başkan Yardımcısı'na aktardığını söyleyen Binali Yıldırım, şunları kaydetti:

“PKK'ya yönelik ABD'den daha fazla destek beklediğimizi aktardım. YPG konusunu çok açık bir şekilde konuştuk. Bu konuda 'Artık DEAŞ gitti, artık o ortaklığı bozun, bunlar bize çok büyük rahatsızlık verdi, bu mecburi ortaklıktan vazgeçin, bu silahlar PKK'ya geçiyor' tespitini yaptık” dedi.

Binali Yıldırım, Kuzey Irak'ta referandum yapılmaması konusunda Türkiye'nin ortaya koyduğu çaba nedeniyle Pence'in teşekkür ettiğini söyledi.

Başbakan Yıldırım, ayrıca Mike Pence'i Türkiye'ye davet ettiğini, Pence'in de mümkün olan en kısa sürede geleceğini söylediğini açıkladı.

BEYAZ SARAY: YENİ BİR SAYFA AÇILACAK

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Başbakan Yıldırım ve Pence görüşmesinin Türk-Amerikan ilişkilerinde yeni bir sayfa açmaya yardımcı olacağı vurgulandı.

Açıklamaya göre, dost ve müttefik olarak ikili sorunlarda yapıcı diyaloga ihtiyaç bulunduğu konusunda mutabık kalındı.

Yıldırım ile Pence'in, Ortadoğu'da istikrar ve güvenliğin Türkiye ile ABD'nin menfaatine olduğuna işaret edilerek, bu amaçla hükümetler arası müşaverelerin artması konusunda mutabık kaldığı ifade edildi.

PENCE'TEN YILDIRIM'A TEŞEKKÜR

Başkan Yardımcısı Pence, Başbakan Yıldırım'a, Türkiye'nin küresel güvenliğe ve terör örgütü DAEŞ'in yenilmesine sağladığı katkıdan dolayı teşekkür etti.

Pence, ABD'nin PKK ve diğer terör örgütlerine karşı Türkiye’nin yanında durduğunu iletti.

Ayrıca, Türkiye'deki bazı Amerikan vatandaşları, ABD misyonlarının yerel çalışanları, gazeteciler ve sivil toplum üyelerinin Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında tutuklanması konusunda duyulan kaygıyı da aktaran Pence, ilgili davaların şeffaf ve kanunlarca belirlenen esaslara uygun karara vardırılması çağrısında bulundu.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ile Başbakan Yıldırım'ın Dışişleri Başdanışmanı Kerim Uras ve diğer yetkililer katıldı.

Sayfa Yükleniyor...