WASHINGTON - ABD’de 4 Kasım 2008 tarihinde yapılan başkanlık seçiminin galibi Barack Obama’nın başkanlık koltuğuna oturmasına 2 gün az bir zaman kala, Martin Luther King’in 1963’te ünlü, “Bir hayalim var” konuşmasını yaptığı Lincoln Anıtı önünde kutlama törenleri başladı.

20 Ocak Salı günü Başkanlık yemini ederek görevi devralacak olan Barack Obama, Philedelphia’dan başladığı tren turunu Washington’da tamamladı.

Aynı turu iç savaş döneminde iktidara gelen ve birçok eyalette köleliği kaldıran başkan abraham Lincoln de yapmıştı.

Obama tören alanına iki kızı ve eşiyle geldi ve yüzbinlerce kişinin toplandığı alanda coşkuyla karşılandı.

Başkan Yardımcı Joe Biden’ın da eşiyle geldiği kutlama dolayısıyla ilk konseri Bruce Springsteen verirken, çok sayıda ünlü sanatçı parçalarını seslendirmeye başladı ve konuşmalarını yaptı.

Kutlamanın açılış konuşmasını siyahi aktör Denzel Washington gerçekleştirdi. Washington konuşmasında, “Bu töreni üç basit kelimeyle açıklamaya karar verdik: We are one (Hepimiz biriz)” dedi.

Bruce Springsteen’in ardından Laura Lynn, Mary J. Blidge, Jamie Foxx, Bettye Lavette ile Jon Bon Jovi Obama için konuşmalarını yaptı ve şarkılarını söyledi.

HANKS ‘LINCOLN’ÜN AMERİKASI’NI ANLATTI
Tom Hanks kutlamadaki en uzun konuşmayı yapan aktör oldu. Hanks şunları söyledi: “Sevgili yurttaşlarım tarihten kaçış yoktur. Abraham Lincoln böyle demişti. Sevgili yurttaşlarım tarihten kaçamayız. Bizler, bu kongrenin üyeleri bizlere rağmen hatırlanacağız. Yaptıklarımızla sonsuza dek hatırlanacağız, onurda ve onursuzlukta. Lincoln sessiz ve melankolik bir adamdı. Köle olmayacağım gibi efendi de olmam, benim demokrasi anlayışım budur, bu anlayıştan sapmam. Abraham Lincoln yurttaşlarının kalbinde sonsuza kadar yaşayacak.”

U2’DAN FİLİSTİN’E GÖNDERME
İrlandalı ünlü grup U2 “In The Name of Love” adlı şarkısını seslendirdiği sırada ülkeleri İrlanda’yı ve Filistin’i de andı. Grubun solisti Bono Vox, şarkının sonunda “Özgürlük çınlasın” diye haykırdı ve bir sonraki şarkısı “City of Blinding Lights”ı Obama’ya ithaf ettiğini söyledi ve sahneyi “Tanrı sizi korusun” diyerek terk etti.

OBAMA: TEŞEKKÜRLER AMERİKA, TANRI SENİ KORUSUN
ABD’nin sembolü bir kartal sahneye getirildi ve ardından Obama kutlama konuşmasını yapmak üzere davet edildi. Obama konuşmasında şunları söyledi:

“Amerika merhaba,

Tüm konuşmacılara ve tüm sanatçılara teşekkür ederim, ve sizler... Bu soğuğa dayanıyorsunuz, millerce yol kat ettiniz, hepiniz hoşgeldiniz. ABD’de evini kaybedenler, işlerini kaybedenler, mutfak faturalarını ödeyemeyen vatandaşlar. Sizler için, zorluklarla mücadele etmek kolay olmayacak. Zaman zaman sıkılacağız, ulus olarak attığımız adımlar zor olacak. Ama ben hiç olmadığım kadar umutluyum, ABD varlığını sürdürecek. Bana ne umut veriyor biliyor musunuz? Ben sizlere baktığım zaman şunu görüyorum: Kararlılıkla el ele duruyoruz. Çifçiler, askerler, hepimiz birlikteyiz. Benim arkamda ise kurtardığı birliğini izleyen bir adam var. Bu adamın önüde durmaktan büyük onur duyuyorum. Sizin gücünüz bana inanç veriyor.

Her bölgeden, her ırktan gelen ABD’liler, bizim inançlarımızı sağlayacak olan sizlersiniz. Ben başkanlığı devralmaya hazırlanırken seslerinizi beraberimde götüreceğim. Oval Ofis’e girerken her gün bana destek verenlerin sesini duyacağım. Bu bağlılık bizi birbirimize yaklaştıracak. Değişim çağrısında bulunan milyonların sesi duyuldu. Şüpheniz olmasın yolumuz çok uzun, tırmanışımız çok dik olacak. Hep beraber, geleceğe bir ulus olarak devam edelim.

Amerika teşekkürler, Tanrı seni korusun.”

Obama’nın konuşmasından sonra yüzbinlerce ABD’li Obama Obama diye tempo tuttu.