'Yılın adamı' Arap devrimini NTV'ye anlattı

Mısır'daki gösterilerde iki gözünü kaybeden ve TIME dergisi tarafından 'yılın adamlarından biri seçilen' Ahmed Harara Mısır'daki devrimi NTV'ye anlattı. Harara, "Devrimlerde anahtar kelime; halkın birleşmesidir" dedi.

10.05.2012 - 13:46

'Yılın adamı' Arap devrimini NTV'ye anlattı

Adı Ahmed Harara... 31 yaşında Mısırlı bir diş hekimi.

Bir gözünü Hüsnü Mübarek’in devrildiği halk ayaklanmasında; diğer gözünü de Mübarek devrildikten sonra iktidarı alan askeri rejime karşı yapılan gösterilerde kaybetti.

Harara devrimci ve mücadeleci ruhuyla TIME dergisi tarafından 'yılın adamlarından biri' seçildi.

NTV'de 'Bugün Yarın' programının konuğu olan Ahmed Harara, devrimi daha doğrusu kendi değimiyle 'halen devam eden devrimi' anlattı.

Harara ile Oğuz Haksever'in söyleşisinden dikkat çeken noktalar şöyle:

Devrimin geldiği noktayı nasıl buluyorsunuz?

Şu anda tabii siyasi bir belirsizlik içindeyiz. Bunun nedeni de askeri konsey. Biliyorsunuz Mısır'da seçimler askıya alındı. Ama seçimler gerçekleşecek. Neticede söylediğimiz bu siyasi belirsizlik durumu değişecek. Güzel günlerin bizi beklediğine inanıyorum.

Bu tür devrimlerde anahtar nedir?

"Bu gibi durumlarda insanlar bir araya geliyorlar. Birlik meydana geliyor ve oturuyoruz konuşuyoruz geleceğimizi konuşuyoruz. Benim kanaatime göre anahtar kelime; halkın birleşmesidir."

Olaylarda önce bir gözünüzü kaybettiniz. Ardından yeniden Tahrir'e gittiniz. Sizi yeniden Tahrir'e iten dürtü neydi?

"İsteklerimiz gerçekleşmemişti. Askeri konsey zulme devam ediyordu. Bundan dolayı isteklerimizin gerçekleşmesi için meydana, Tahrir'e dönmemiz gerekiyordu. Henüz başladığımız süreci bitirememiştik. Bunun için meydanlara dönmemiz gerekiyordu, biz de döndük."

Gösteriler sırasında güvenlik güçlerinin gözleri hedef aldığı doğru mu?

"Evet elbette. Bin 500 kadar kişi gözlerinden yaralandı. Bunlardan 60 tanesi iki gözünü de kaybetti.

Gözlerinizin geleceği nedir?

"Ben halimden memnunum. Bu şekilde de hayatıma devam edebilirim. Ancak belki ileride elektronik bir göz olabilir. Onun sayesinde belki görmem mümkün olabilir."

Gelinen nokta fedakarlığınıza değdi mi?

"Hiç bir şey bedava olmuyor. Hele ki özgürlük... Uğruna bir bedel ödemeden, uğruna bir şeyler vermeden kesinlikle olmuyor."

Aileniz nedeniyor bu duruma?

"Önceleri çok zor karşıladılar, kabullenmek istemediler. İlk 2 ay çok sinirleri bozuldu. Ancak daha sonra kabullendiler. Onlar da bu durumdan memnun, alıştılar.

Gözlerinizin ameliyatla iyileşme durumu yok mu?

"Allah bilir tabii... Ama görmüşüm veya görmemişim pek önemli değil. Durumumla ilgili bir şikayette bulunmuyorum.

Mısır'da mevcut parlamento size göre ne kadar demokratik?

"Askeri konseyin varlığı demokratik bir durum değil. Askeri konseyin gölgesinde iş yaptığı için parlamentonun da özgür olduğunu söylemek çok zor. Nihayetinde parlamentonun aldığı kararlar askeri konseye gidiyor. Askeri konseyin veto yetkisi bulunuyor. Kaldı ki parlamentoyu oluşturan çoğunluğun farklı gündemleri var ve bunu uygulamak istiyorlar. Halkın sıkıntılarıyla ilgili pek bir gündemleri söz konusu değil. Ama yine de askeri konsey gidip durum normale dönünce her şeyin düzeleceğini düşünüyorum."

Parlamentonun çoğunluğunu oluşturan grupla sizin duruşunuz arasında bir fark var mı?

"Bugünkü parlamento Mısır halkının oylarıyla oluşmuştur. Ancak bugün parlamentonun kendine ait özel gündemleriyle meşgul olduklarını görüyoruz. Halkın beklentilerine cevap verecek performansı göstermediklerini düşünüyoruz. İnsanlar artık 'biz bunun için mi uğraştık' diye düşünmeye başladı.

Arap ayaklanmasının genel görünümünü nasıl görüyorsun, bir duraksama var gibi?

"Suriye'de, Tunus'ta, Bahreyn'de devrim süreci hala devam ediyor. Libya'da da içeride hareketlilik var. Kendilerini yenilemeye ve istikrar ortamını oturtmaya çalışıyorlar. Mısır'da ise istikrar söz konusu değil. Hemen hemen her hafta protestolar oluyor. Tahrir Meydanı'na iniyoruz. Dolayısıyla devrim sürecinin duraksadığına yönelik düşüncelere katılmıyorum. Ayrıca Yemen'de de nispeten bir hareketin olduğunu, sokakların kaynadığını görüyoruz. Bütün bunlar devrimin devam etmekte olduğunu gösteriyor."

Türkiye'nin bütün bu olanlar karşısındaki tutumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

"Türkiye başlangıçtan bu yana devrime büyük destek verdi, devrimin yanında olduğunu söyledi. Özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mısır'a gelerek halka konuşması bize ne kadar değer verdiğini göstermektedir. Ben gerçekten Türkiye'nin duruşunu ve pozisyonunu çok takdirle karşılıyor ve Türkiye'yi tebrik ediyorum."

Mısır'da sosyal medya hala ayakta mı, asker önüne ket vurmaya çalışıyor mu?

"Sosyal medya noktasında askerin de bir elektronik komitesi var. Bu komite yalan yanlış haberler yayınlıyor ve devrim karşıtı bir düzenleme yapmaya çalışıyor. Ancak biz bunların farkındayız ve prim vermiyoruz. Sosyal medya canlılığını sürdürüyor. Facebook ve Twitter'da çok yoğun bir şekilde eylemlerimiz devam ediyor. Bunların katkılarıyla sokaklarda ve meydanlarda eylem çağrıları yapıyoruz. Son olarak da 'askeri mahkemelere hayır' mitingine yine sosyal medya üzerinden çağrı yaptık. Sosyal medyayı yine iyi bir şekilde kullanmaya devam ediyoruz."


AHMED HARARA KİMDİR?
Tunus'ta başlayan halk ayaklanması komşu Mısır'a sıçrayıp yüz binlerce kişi Tahrir Meydanı'nda Hüsnü Mübarek rejimini devirmek için günlerce eylem yaptığında, "Arap Baharı" olarak anılmaya başlandı. Tahrir Meydanı'ndaki özgürlük mücadelesinin en ön saflarında yer alan 31 yaşındaki diş hekimi Ahmed Harara, eylemler sırasında tek gözünü kaybetti. Hüsnü Mübarek devrildikten sonra da askeri rejime karşı mücadelesini sürdüren Ahmed Harara ikinci gözünü de kaybetti.

Tahrir Meydanı'nda Mübarek karşıtı gösterilerde, plastik merminin isabet etmesiyle gözünü kaybeden Harara, Mısır'daki devrimin kahramanlarından biri olduğunu kabul etmiyor. Harara, "Kahraman olan ben değilim. Tahrir Meydanı ve oradaki her bir protestocu asıl kahraman olan" diyor. Askeri rejim karşıtı gösterilerde sol gözünü de kaybeden Ahmed Harara, Fransa'da tedavi olmasına rağmen iki gözünü de kaybetti.

2011 yılında dünya genelindeki 36 önde gelen aktiviste yer veren Amerikan TIME dergisi, Ahmed Harara'yı "yılın adamlarında biri" seçmişti.

Ahmed Harara, Mısır’ın en köklü insan hakları merkezi olan Mısır İnsan Hakları Örgütü yönetim kurulu üyesidir. Harara, insan Hakları alanındaki kamu çalışmalarına ek olarak, senaryo yazarlığı ve çevirmenlik yapıyor. Kahire Amerikan Üniversitesi’nden lisans ve yüksek lisans derecesi sahibidir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...