'Yıllar önce IŞİD uyarısı yaptık'

İran İstihbarat Bakanı Allavi, IŞİD'le ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Allavi, IŞİD tehlikesi baş gösterdiğinden bu yana Irak ve Suriye'ye istihbarat desteği verdiklerini söyledi.

'Yıllar önce IŞİD uyarısı yaptık'

İran İstihbarat Bakanı Hüccetül İslam Seyyid Mahmud Allavi, terör örgütü IŞİD'le ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Allavi, IŞİD'in Suriye ve Irak'ta yapılanmasına rağmen İran için de ulusal bir tehdit olduğunu vurguladı.

Yıllar önce IŞİD'in programı hakkındaki öngörülerini yetkili makamlarla paylaştıklarını belirten İran İstihbarat Bakanı Allavi, "IŞİD tehlikesi baş gösterdiği andan itibaren bu ülkelere istihbarat desteği verdik. Örgütün Irak'ta attığı her adıma yönelik öngörülerimizi yetkililerle paylaştık. Eğer böyle olmasaydı Irak ve Suriye bugün çok daha farklı olacaktı" dedi.

IŞİD'in attığı adımların her zaman bilgileri dahilinde olduğuna dikkati çeker Allavi, "Güvenliğimizi tehdit eden dahili veya harici bir unsur tespit edilirse anında müdahale ederiz. Şu ana kadar bazı kimseleri saptadık ve adalete teslim ettik" şeklinde konuştu.

Şİİ-SÜNNİ ÇATIŞMASI
İran'da Şii ve Sünni ihtilafları çıkarmak isteyen ve tekfirci anlayışla yayın yapan televizyon kanallarına yönelik düzenlenen operasyonlara da değinen Allavi, "Bu tekfirci ve fitneci kanalların İngiltere istihbaratıyla bağlantıları var. Onlara mali yardım sağlayan aracı iki-üç kişi belirlendi. En son tespit edilen ise görünüşte bir hayır sahibi" değerlendirmesinde bulundu.

Hayır sahiplerine uyarıda bulunan Allavi, "Ülkenin dini lideri Ayetullah Hamaney ve Ehl-i Sünnet'in seçkin şahsiyetlerine saygısızlık yapan odaklarla irtibatı tespit edilen kişiler istihbarat yetkilileri tarafından takibata alınacaktır" ifadelerini kullandı.

BBC'NİN BELGE ÇALMASI
İran İstihbarat Bakanı Allavi, BBC'nin İran'ın bazı resmi belgelerini çaldığı iddiasına ilişkin de "BBC'nin resmi belgeleri çalmasıyla ilgili bir bağlantı Birleşik Arap Emirlikleri'nde, bir bağlantı da ülke içinde tespit edilmiş, konuyla ilgili gerekli işlemler başlatılmıştır" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...